У Народном позоришту у Сомбору, данас је уприличена Свечана академија поводом 150 година од оснивања сомборске Гимназије. Прославу овог значајног јубилеја увеличале су својим присуством делегације Српске православне цркве, коју су предводили Патријарх српски, господин Порфирије и Владика бачки, др Иринеј Буловић, Владе Републике Србије, на челу са министром просвете Бранком Ружићем, и Градске управе Града Сомбора, односно градоначелник Антонио Ратковић и председник Скупштине Града, Зоран Рус. Присутне госте најпре је поздравио директор Гимназије „Вељко Петровић“, Душан Мишковић. Он је истакао да је уверен да би оснивачи Гимназије били веома поносни на сва достигнућа ове престижне школе, те да су историја Гимназије, као и њен развој, уско везани за историју Сомбора.
„Гимназија је кроз историју, од самог почетка, била повезана са Градом Сомбором нераскидиво. Град Сомбор је практично иницирао и увеликој мери и створио Гимназију, која је и најстарија школа, од ових које су активне у Сомбору“.
Будући да је Мишковић навео да су два основна изазова за будуће нараштаје у Гимназији управо окончање рекострукције школске зграде, као и очување двојезичног карактера ове установе, односно мађарских одељења исте, гостима су се обратили и заменик директора ове установе, Андор Сењ, као и државни секретар Министарства просвете Републике Мађарске, Золтан Маружа. Своју поздравну реч упутио је и министар просвете Републике Србије, Бранко Ружић.
„Мислим да је ово један од најзначајнијих јубилеја у нашем образовном систему, 150 година сомборске Гимназије, кроз коју је прошла плејада знаменитих људи, Гимназије која која се практично позиционирала својим духом ерудиције, елоквенције, али и толеранције и толерантности. Мислим да су припадници, не само већинског српског народа, него многих националних мањина које живе овде у Сомбору, прошли кроз Гимназију, оставили веома значајан печат, помогли не само науци не само у Војводини, Србији, региону, рекао бих и планетарно“.
Осим наведених, присутној публици обратио се и градоначелник Сомбора, Антонио Ратковић, који је посебно нагласио да су ђаци сомборске Гимназије дали огроман допринос и оставили дубок траг у историји, култури и науци читавог сомборског краја, али и шире, те да је ова установа изнедрила више десетина академика. Он је упутио честитке на великом јубилеју и истакао да управо та традиција стара век и по обавезује Сомбор да се и у будућности с посебном пажњом односи према образовању.
Свечаност је посебно увеличао својим говором Патријарх српски, господин Порфирије, који је искористио прилику да Гимназији „Вељко Петровић“ додели најзначајније одликовање.
„С обзиром да је Гимназија о којој говоримо, Гимназија која ствара, у правом смислу те речи, образоване људе, на предлог једнога од сомборских гимназијалаца, на предлог Његовог Преосвештенства, Епископа бачког господина Иринеја, Свети архијерејски Синод је одлучио да Гимназију „Вељко Петровић“ у Сомбору, на ову стотину и педесету годишњицу постојања и веома успешног рада на образовању младих, одликује најзначајнијим одликовањем Српске православне цркве, која носи име првог српског просветитеља и најважнијег учитеља пута који у живот води, Орденом Светога Саве првог степена“.
Након званичне церемоније, директор школе уручио је јубиларна признања најзаслужнијим наставницима и некадашњим ученицима ове школе, а потом су гимназијалци уприличили прикадан културно-уметнички програм, којим су све Сомборце подсетили на најважније ђаке сомборске Гимназије.