Вране на задатку: Добиле посао од великог значаја за град, а плата је одлична

Vrana

Једна фирма се досетила како да искористи ове јако паметне птице за чешћење улица.

Једна шведска стартап фирма почела је да регрутује вране и обучава их да скупљају бачене опушке цигарета са улица и тргова Седертељеа, у близини Стокхолма.
Како преноси Гардијан, у оквиру овог пројекта, чији је циљ смањење трошкова уклањања отпада, вране се обучавају тако што им машина коју је пројектовала фирма Корвид клининг даје по мало хране сваки пут када у њу убаце пикавац.

– То су дивље птице које учествују на добровољној бази – каже Кристијан Гинтер-Хансен, оснивач Корвид клининга.

Према подацима фондације Одржимо Шведску чистом, сваке године на улицама градова у земљи буде бачено преко милијарду опушака цигарета, што чини око 62 одсто укупног отпада.

Седертеље годишње на чишћење улица троши преко 1,9 милиона евра.

Гунтер-Хансен процењује да би захваљујући новој методи његове фирме трошкови повезани са уклањањем опушака са улица могли да се смање за бар 75 одсто.

Пилот пројекат се спроводи у Седертељеу, након чега би, ако се покаже успешним, требало да се покрене у Стокхолму и другим градовима.

Истраживања су показала да су новокаледонијске вране, које припадају породици корвиде (цорвидае), када је у питању расуђивање на нивоу седмогодишњег детета. Сматра се да су оне најпаметније и због тога најпогодније за овај посао.

И раније се више пута показало да су ове птице веома довитљиве, као када на примјер орах из кљуна бацају на пут и чекају да наиђе аутомобил који би га разбио.

– Ове птице је најлакше обучити и највеће су шансе да ће оне учити једна од друге. Истовремено, постоји најмањи ризик да ће нека од њих случајно појести отпад – каже Гинтер-Хансен.

Према његовим речима, процене укупних трошкова скупљања једног опушка се крећу између 80 ера и две круне, а ако би то радиле вране, трошкови би опали на свега 20 ера по опушку.

Томас Тернстром, званичник из општине Седертеље, каже да би било занимљиво видети да ли ће овај пилот пројекат бити успешан и у другим окружењима.

– Такође, веома интересантно је што се показало да можемо да научимо вране да скупљају опушке а не можемо да научимо људе да их не бацају на земљу – закључује он.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.