Вучић разговарао са Макроном: „Замолио сам га да уложи додатни напор како би се приштинска страна уразумила“

Vučić i Makron

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је телефоном са председником Републике Француске Емануелом Макроном.

„Као и увек, отворен и озбиљан разговор са председником Макроном, којем сам предочио последице опасног развоја ситуације на Косову и Метохији. Сада већ нескривено насиље уперено против Срба на КиМ, све очигледније удаљава сваку могућност цивилизованог разговора и приступа решавању отворених питања“, навео је Вучић на инстаграм профилу „будуцностсрбијеав“.

Како је додао, нагласио је да Србија остаје привржена дијалогу и очувању мира, „иако је српска заједница на Косову и Метохији једина етничка група у Европи која је изложена константном насиљу“.

„Замолио сам председника Макрона да уложи додатни напор како би се приштинска страна уразумила и што пре вратила у оквире конкретних разговора, као и да престане да обесмишљава све напоре усмерене на деескалацију ситуације“, навео је председник Србије.

Рекао је и да је захвалио Макрону на спремности да саслуша Београд, као и на одлучности да се додатно ангажује како би се разрешила изузетно сложена и надасве опасна ситуација на Косову.

Тајани затражио да Србија учини све да се одржи стабилност у региону

Осим тога, Вучић је саопштио и да је разговарао са потпредседником Савета министара и министром спољних послова Италије Антонијом Тајанијем који је, како је навео, затражио да Србија учини све да буде одржана стабилност у региону.

Вучић је на Инстаграм налогу „будућностсрбије“ навео да је Тајани нагласио да је Италија увек спремна да да своју подршку миру.

„Договорили смо нови телефонски разговор за следећу недељу, а ја сам му захвалио за пријатељство, као и за интерес и разумевање које Италија, премијерка (Ђорђа) Мелони и он лично имају за ставове Србије“, додао је Вучић.

Србија ће тражити седницу СБ УН

Пре два дана је Александар Вучић, после разговора које је имао са изаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком, рекао да се Србија данас налази у најтежој ситуацији за 11 година. Најавио је да ће ускоро затражити разговор са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом, а после тога и хитну седницу Савета безбедности УН на којој би биле донете хитне мере да би се заштитили живот и слобода грађана на северу Косова.

Вучић је навео да ће Србија тражити од Савета безбедности да Кфор испуни своје обавезе и да моментално и на терену онемогући „свако даље деловање институција привремених приштинских институција које угрожавају животе и слободу“. Рекао је и да ће захтевати да се изврши демилитаризација свих наоружаних формација у складу са резолуцијом 1244.

Како је истакао, у сладу са одговором ће постојати или неће и трећа тачка: „ОД СБ УН ћемо добити неки одговор, ко има дужност да заштити животе и слободу Срба, да ли су то снаге Кфора, ли неко други“.

Навео је и да је та седница веома важна и да ће зауставити све обавезе како би јој присуствовао.

„Пошто обухват насиља И тихи погром Срба повећава ризик од њиховог потпуног нестанка са КиМ, сматрамо да су све државе чланице УН обавезне да делују у складу са тим и спрече антицивилизацијски исход“, поручио је председник и додао да ће у складу са тим бити размотрен захтев Српске листе да се одређене организације прогласе терористичким. „Упознаћемо са ситуацијом партнере на Западу, али и на Истоку“, навео је.

Председник је поручио да је Србија спремна да настави разговоре, али да је сада јасно „да су се ствари отргле контроли, да је Србија сатерана уза ћошак и уза зид“.

ПОВЕЗАНЕ ВЕСТИ

Вучић: Упозорио сам их на Куртијев терор, разговори ће се наставити, али шта ће даље бити мање зависи од нас и Бореља
КРИЗНА РУНДА У БРИСЕЛУ Борељ: Нови избори на северу Косова што је пре могуће, недопустива произвољна хапшења
„Нико нормалан не жели нове сукобе“

Подсетимо, синоћ је у Београду боравио и албански премијер Еди Рама, који је одговарајући на питања новинара о ситуацији на Косову рекао да „нико не сме да потцени ризик од ескалације тензија“.

„До те тачке када ћемо се наћи у ситуацији да наоружани покрети могу да крену и ураде нешто што ми ни на који начин не бисмо дозволили. То би нас довело до ситуације која је можда упоредива са Донбасом где би се створила територија у оквиру региона што би довело до незамисливих размера. Данас је још могуће контролисати ситуацију и са јасно дефинисаним тачкама у циљу деескалације које је одредила међународна заједница и да се оне примене без постављања питања ‘шта ако’. Мора да се дође до заједничког становишта, да оно превлада и да се процес дијалога настави“, истакао је Рама.

Вучић је рекао да се „нико нормалан не радује новим националним рововима и могућности било каквих сукоба“.

„Нисам случајно рекао ово нико нормалан“, рекао је он и наставио: „Не само да хоћемо и желимо мир, већ и на томе радимо, колико год то било тешко за нас. Знам да ће и у Тирани, и у Приштини ће да постоје они који ће видети Србију као зло и као крвица за било шта. Само хоћу да ви знате да је у Србији веома, веома тешка ситуација по том питању, нећу да говорим колика је тежина проблема са којим се суочавамо, каква је реакција српског народа на КиМ и оно што нам остаје јесте да учинимо све да сачувамо мир“.

Ескобар: Најбоље решење прихватање плана у три тачке

У међувремену се огласио и специјални амерички изасланик за Западни Балкан Габријел Ескобар који је рекао да је најбоље решење за излазак из кризе на Косову то да Београд и Приштина прихвате план у три тачке који је представила Европска унија, преноси Јутарњи лист.

„Имамо позитивне назнаке да је председник Србије Александар Вучић спреман да то прихвати, али премијера (Аљбина) Куртија треба још мало наговарати“, рекао је Ескобар новинарима у Загребу, пред долазак на Дубровник форум.

На питање шта ће бити последице ако Београд и Приштина не испуне захтеве међународне заједнице за деескалацију ситуације, Ескобар је одговорио да ће тиме обе стране изгубити бројне прилике.

Лајчаку посете Београду и Приштине помогле да разјасни ситуацију на терену

Сумирајући догађаје из протекле седмице, специјали изасланик ЕУ Мирослав Лајчак је рекао да се настављају напори на деескалацији стања на северу Косова и Метохије.

Лајчак је на Фејсбуку подсетио да је почетком ове недеље боравио у посети Београду и Приштини ради праћења напора ЕУ у проналажењу решења за напету ситуацију на северу Косова и Метохије, наглашавајући да су му те посете помогле да разјасни ситуацију на терену и потребне следеће кораке.

„Главни фокус су били моји састанци са председником Србије Александром Вучићем у Београду и председницом и премијером привремених приштинских институција Вјосом Османи и Аљбином Куртијем у Приштини на којима су истражене опције на путу напред у складу са захтевима ЕУ за деескалацију на северу КиМ и организовање нових локалних избора уз учешће косовских Срба, као и повратак дијалогу“, истакао је Лајчак.

Он је навео да се сусрео и са новим шефом Еулекса на КиМ Ђованијем Пјетром Барбаном и командантом Кфора генералом Анђелом Микелеом Ристучом са којима је разговарао о хитној потреби да све стране предузму конкретне кораке за деескалацију.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.