Велики индустријски град Гуангџоу забранио је данас већину долазака због великог пораста инфицираних ковидом-19 у многољудним источним градовима Кине. У Шангају је највећи пораст броја оболелих: данас је објављено још 26.087 случајева, од којих је само 914 показивало симптоме, а град са 26 милиона становника је под строгом блокадом, те су многи становници затворени у својим домовима на три недеље, преноси AP.
Такво затварање још није најављено за Гуангџоу, метрополу од 18 милиона становника северозападно од Хонг Конга, у којој су стациониране многе врхунске компаније и најпрометнији аеродром у Кини.
Данас је у овом граду пријављено само 27 случајева.
Настава у основним и средњим школама се од прошле недеље, када су откривена 23 локална случаја инфекције, одвија на интернету, а изложбени центар је повремено претваран у импровизовану болницу након што су власти раније саопштиле да ће започети масовно тестирање широм града, наводи АП.
Искључиво грађани који имају неодложне потребе могу да напусте Гуангџоу, и то само ако имају потврду да су негативни на вирус у року од 48 сати пре поласка, рекао је портпарол града Чен Бин у саопштењу на друштвеним мрежама.
Кина се током епидемије придржава своје стратегије „нулте толеранције на ковид-19″ и повремено уводи оштре епидемиолошке мере уз строгу изолацију и масовно тестирање, упркос притужбама на несташице хране и медицинских услуга у Шангају, преноси АП.
Упркос великом броју случајева, у шангајском таласу нису пријављени нови смртни случајеви, вероватно зато што је омикрон варијанта мање смртоносна од старијих варијанти, а градске власти тврде да су обезбедиле довољно залиха за становнике, након притужби на доставу хране и других потрепштина.
Стејт департмент је раније саветовао америчке држављане да преиспитају путовање у Кину због „произвољног спровођења“ локалних закона и ограничења у вези са епидемиолошким мерама, а кинеска влада негира такве тврдње.
Кина се суочава са једном од најгорих локалних епидемија од почетка пандемије и још увек је углавном затворена за међународна путовања, наводи америчка агенција.
Јапан отказао око 40 милиона доза АстраЗенекине вакцине
Јапан је отказао куповину око 40 милиона доза вакцине АстраЗенека против ковида-19 које је пристао да купи прошле године, саопштио је данас званичник Министарства здравља у парламенту.
Влада је искористила могућност понуђену у уговору да откаже део
набавке уколико процени да је непотребан, изјавио је званичник, одговарајући на питање посланика, преноси Ројтерс.
Јапан се првобитно сложио да купи 120 милиона доза, при чему је највећи део домаће производње – произвеле су их компанија Даичи Санкио и други локални партнери.
Око 200.000 доза АстраЗенеке је испоручено локалним властима у Јапану, док је 63 милиона доза донирано у иностранству, додао је званичник.
Јапан се до сада углавном ослањао на РНК вакцине које су развиле компаније Фајзер и Модерна, подсећа британска агенција.
У Филаделфији поново обавезне маске у затвореном простору
Филаделфија је први велики град у САД који је данас поново увео обавезно ношење маске у затвореном простору након што је регистрован нагли пораст оболелих од корона вируса.
Здравствени инспектори ће од 18. априла почети да контролишу ову меру у градским предузећима, пренео је АП.
Број новозаражених од корона вируса порастао је за више од 50 одсто у протеклих 10 дана, што је праг на основу којег се, према градским смерницама, захтева да људи носе маске у затвореном простору, рекла је др Шерил Бетигол, комесарка за здравство.
„Ако не реагујемо сада, знајући да је сваки претходни талас инфекција био праћен таласом хоспитализација, а затим таласом смрти, за многе наше становнике биће прекасно“, казала је Бетиголова.
Она је навела да је ово шанса да се предухитри пандемија и носе маске док се не добије више информација о озбиљности нове БА.2 подваријанте омикрона.
Филаделфија је укинула обавезу ношења маски 2. марта, а Бетиголова је признала да је било дивно поново осетити тај осећај нормалности.