Курс је последњи пут „отишао“ изнад 118 динара према евру у марту 2019. године, а у првој половини 2017. просечан месечни средњи курс НБС био је изнад 123 динара за евро.
Домаћа валута је већ годинама стабилна и њен курс у односу на евро износи у просеку око 117,5 динара ако се посматра просечан званични средњи курс динара према ЕУ валути Народне банке Србије (НБС).
Тако је, према подацима НБС, курс последњи пут „отишао“ изнад 118 динара према евру у марту 2019. године, а у првој половини 2017. просечан месечни средњи курс био је изнад 123 динара за евро. Српска валута је од тада ојачала и већ дуже време „држи се“ на нивоу од око 117,5 динара према евру.
НБС купила милијарду евра
Према речима гувернерке НБС Јоргованке Табаковић, одржавањем релативне стабилности курса динара према евру НБС доприноси ограничавању ефеката преливања високих увозних цена на домаће цене, као и макроекономској стабилности у условима повећане глобалне неизвесности.
Динар је према евру номинално ојачао за 0,2 одсто у 2022. години, при чему смо на међубанкарском девизном тржишту интервенисали нето куповином девиза у износу од једне милијарде евра како бисмо спречили прекомерно јачање динара и тиме додатно подигли девизне резерве земље, на највиши ниво икада забележен – истакла је гувернерка на недавно представљеном извештају о инфлацији за фебруар 2023. у централној банци.
Иако НБС прошле године, очигледно, није допустила „прекомерно јачање динара“, банкари с којима су новинари 24седам разговарали сматрају да ће српска валута ове године ипак ојачати. Како су нам објаснили, за то постоје најмање три кључна разлога.
– Пре свега, очекује се наставак великог прилива страних директних инвестиција, као и дознака из иностранства. Такође, имаћемо ниже цене енергената што ће утицати на мањи спољно-трговински дефицит Србије. То су све важни фактори који су присутни на страни јачања динара – каже за 24седам аналитичар једне од водећих банака на нашем тржишту.
Руковођено пливајући девизни курс
С друге стране, у централној банци су нам на питање о могућим сценаријима кретања курса динара у овој години одговорили да НБС „спроводи режим руковођено пливајућег девизног курса“.
– У складу са тим се девизни курс динара према евру формира слободно, на основу понуде и тражње за девизама. При том, на кретања на девизном тржишту и понуду и тражњу за девизама делује велики број фактора из домаћег, али и међународног окружења, услед чега је кретање девизног курса као тржишне категорије немогуће предвидети – кажу за 24седам у НБС.
Ипак, како додају, имајући у виду важност релативне стабилности курса која је присутна у Србији читаву протеклу деценију, као и њен допринос стабилност многих сегмената наше економије, НБС ће остати посвећена одржању те релативне стабилности.
– Народна банка Србије ће, као и до сада, наставити да прати и анализира све факторе који могу да утичу на кретања на домаћем девизном тржишту, без обзира на њихову природу и без обзира да ли долазе из домаћег или међународног окружења, спремна да реагује у случају потребе, било на страни куповине било на страни продаје девиза, како би се постигнута релативна стабилност девизног курса очувала и у будућности – објашњавају у НБС.