Цене енергије се не смирују – гас је и данас око 3.200 долара, струја до 600 евра, а нафта све скупља, поново премашује 100 долара. Ни државне субвенције више не помажу. Грађани и привреда широм Европе једва плаћају рачуне а најављују се нова поскупљења и гаса и струје. Има ли Европа излаз из зачараног енергетског круга?
На шта се грејати? Који вентил и колико заврнути? Главне су дилеме европских потрошача. У Хрватској, неким привредницима стижу рачуни за гас увећани за чак 450 одсто, али и најаве – цена ће се усклађивати са тржишном сваког месеца. Како би прошли јефтиније, калкулишу и у Француској, Чешкој, Данској.
„Прошлогодишњи јулски рачун за струју био је 4.168 евра, овогодишњи за исти месец 8.200 евра. Није ми добро због тога“, рекао је Дан Кристанс, власник мале радње у Данској.
Кристоф Могар, власник пекаре рекао је да су раније пекли пет пута дневно, а сада смањили на три. Додаје да су се другачије организовали – специјални хлебови пеку се сада заједно са багетима.
„Користим струју практично за све. Имам грејање на струју, имам и еко котао на угаљ стар четири године. Али, нисам сигурна са тим. Струја је скупа као и угаљ. Ништа није јефтино“, навела је грађанка Чешке Јирина Сокенкова.
Због ниског речног водостаја, немачким железницама је наложено – приоритетан траспорт сада је угаљ и гориво. Немачка је и званично на 19 степени ограничила темпертуру грејања јавних установа, а од 22 до 6 сати ујутро гасиће и осветљње и светлеће рекламе.
„Мерама ће се уштедети енергија, али не толико да бисмо могли да седнемо и кажемо – то је сада то. Оне ће смањити потрошњу гаса за око два до два и по одсто. Пред нама је још дуг пут којим треба ићи“, напоменуо је Роберт Хабек, министар економије и енергетике Немачке.
Стручњаци су сагласни – штедња је неопходна, али треба реално сагледати ситуацију“.
Будимо рационални пре свега тешко ћете данас смањити грејање ако имате мелу децу, тешко ћете самњити и ту темпертуру на 19, 20, 21 степен. Већ данас знамо да ће то бити више, то није ствар избора већ једноставно потреба“, истакао је енергетски стручњак Владимир Сабо.