Изменама правилника о Мери 1 IPARD програма проширена листа корисника

Управа за аграрна плаћања Министарства пољопривреде објавила је измене правилника о Мери 1 IPARD програма. На основу њих, право по позиву за подношење захтева за одобравање IPARD подстицаја за инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава, који се ускоро очекује, имаће носиоци пољопривредних газдинстава, предузетници, привредна друштва и земљорадничке задруге уписане у Регистар пољопривредних газдинстава. Дакле, биће омогућено да конкуришу и предузећа, микро, мала и средња, под условом да имају регистрована газдинства.

Изменама правилника промењена је дефиниција која се односи на младог пољопривредника, којом се прецизира да је та особа млађа од 40 година у тренутку подношења захтева за одобравање пројекта. То практично значи да млади, потенцијални IPARD корисници, који би у моменту подношења захтева били на граници од 40 година старости, нису више у ризику да у току обраде захтева остану без додатних пет одсто подршке.

Изменама правилника даје се објашњење када је нека инвестиција започета. У случају када је започета инвестиција у изградњу објекта која није део IPARD захтева за подршку, подносилац захтева ће бити у обавези да достави привремену ситуацију са грађевинском књигом за изведене радове или налаз овлашћеног судског вештака грађевинске струке, који садржи утрошак радова и материјала за изведене радове. На овај начин, потенцијални корисници ће моћи кроз IPARD програм да остваре подршку и заврше инвестицију коју су започели из других извора финансирања.

Усвојеним изменама правилника, обухваћена је измењена Листа прихватљивих трошкова, која је у децембру 2020. године потврђена од Европске комисије. Тиме је проширена могућност подршке за инвестиције које до сада нису биле на Листи прихватљивих трошкова.

ПОДРШKА И ДО МИЛИОН ЕВРА!

Позив који многи са нестрпљењем очекују биће отворен три месеца и обухватиће широк спектар инвестиција за које се из IPARD фонда може добити подршка до 65 одсто или 70 одсто за улагање у планинским подручјима. Највећи износ подршке је 700.000 евра, за секторе воћа, поврћа, осталих усева, грожђа, а до милион евра за секторе меса, млека… Укупно на располагању ће бити 6,6 милијарди динара.

Б.K.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.