Кан: За српске медије на КиМ главни проблем приступ информацијама на српском

Zastava

За српске медије на КиМ главни проблем је приступ информацијама на српском језику, нарочито у косовском парламенту, где током седница превод није увек доступан, па је веома тешко да извештавају о томе шта је речено, изјавила је током посете Приштини, Ајрин Кан, специјална известитељка УН за заштиту и унапређење слободе мишљења и изражавања.

„Проблем је и приступ законима и другим документима који су на српском језику доступни са временским закашњењем у односу на то када су објављени на албанском“, казала је Кан у интервјуу за „Радио Гораждевац“.

Према њеним речима, представници српских медија сматрају да зато нису у стању да на време изађу у сусрет потребама своје заједнице.

„Када је реч о језику, желела бих да додам да постоји Повереник за језике у канцеларији премијера Косова, тако да ипак чине неки напор у вези с тим проблемом. Такође, постоји Повереник за приступ информацијама, а чула сам и од медија на српском и од медија на албанском језику позитивне коментаре о његовом раду, односно да се поправила ситуација када је реч о слободном приступу информацијама“, истакла је она.

Говорећи о доступности политичара медијима, она је рекла да би свуда, и у Београду, и у Приштини, политичари требало да одговарају грађанима и да је улога медија веома важна, јер омогућавају грађанима да чују шта политичари раде.

„Представницима скупштине са којима сам се срела у Приштини саветовала сам да усвоје етички кодекс, надам се да ће се то догодити. У Београду, у парламенту разговарала сам о томе да парламентарци имају веома високу заштиту слободе политичког говора, али морају да је користе одговорно и да буду отворени за све медије“, навела је Кан.

Она је нагласила да је чула да неки политичари не желе да говоре за одређене медије, што сматра да није добро.

„Они морају бити одговорни и отворени за све, уколико желе да буду у јавном простору, без обзира из које медијске куће долазе питања, све док их ти медији третирају на фер начин“, додала је Кан.

Када је реч о случајевима неистражених и непроцесуираних убистава и нестанака новинара на тзв. Косову, она је казала да је покренула ту тему у разговору са приштинским властима, јер је свако убиство новинара веома опасно пошто утиче на све новинаре, шаље поруку, нарочито када смо суочени са некажњивошћу тих злочина, када истраге нису завршене, када нема суђења.

„Такво стање ствари је у суштини порука да некажњено можете убити новинара и на тај начин зауставити слободу говора. Зато је веома важно, а нагласила сам то на Косову, да дође до истрага, да се оне заврше и да се осигура правда. Ови случајеви датирају од пре 20 и више година, има 17 нерешених случајева. Постоји специјални тужилац, али са њим се нисам срела. Покренула сам ту тему са другим тужиоцем и ову тему ћу ставити у свој извештај“, навела је Кан.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.