Делегацији кинеске владе забрањено је да приступи Вестминстерској опатији док је у њој изложен ковчег краљице Елизабете II, пише Би-Би-Си.
Претпоставља се да је председник Доњег дома сер Линдзи Хојл одбио захтев за приступ холу Вестминстерске опатије због кинеских санкција против пет посланика и двојице колега.
Ковчег краљице Елизабете биће у холу Вестминстера до њене сахране у понедељак.
Из канцеларије председника Доњег дома за Би-Би-Си је речено да се неће коментарисати безбедносна питања.
Портпарол кинеског министарства спољних послова рекао је да нису видели извештаје о забрани, који су се први пут појавили на сајту Политико.
– Као домаћин, Велика Британија је свакако упозната са дипломатским протоколима и правим начинима примања гостију – рекао је портпарол кинеског министарства спољних послова Мао Нинг.
Кина је прошле године увела забрану путовања и замрзавање имовине девет Британаца, укључујући седам парламентараца, због оптужби да Пекинг злоставља мањинску заједницу муслимана Ујгура.
Након тога уследила је реакције Лондона, па је кинеском амбасадору у Великој Британији забрањен приступ парламенту, а ова забрана сада је проширена и на делегацију која је хтела да ода пошту краљици Елизабети док лежи у ковчегу у Вестминстерској опатији.
Односи Велике Британије и Кине већ су прилично затегнути и мало је вероватно да ће ова забрана помоћи да се поправе.
Међутим, очекује се да ће кинески потпредседник присуствовати државној сахрани у понедељак која ће бити одржана преко пута парламента у Вестминстерској опатији.
Према парламентарном правилнику краљица Елизабета II је 1965. пристала да контролу над холом Вестминстера поделе лорд Велики коморник, кога именује монарх, и председници Дома комуна (доњег дома) и Дома лордова (горњег дома британског парламента).
Не помиње се конкретно контрола приступа за прилику као што је приступ ковчегу монарха, али када је реч о „позивима страним званицницима“, они се „обично“ издају договором свих тројице.