Европска унија се суочава са порастом броја миграната који улазе легалним и илегалним путем, што је подстакло поједине државе чланице да привремено поново уведу граничне контроле унутар, у нормалним условима, зоне слободног кретања.
Шенгенска правила ЕУ дозвољавају такву акцију „као последње средство“ којем се прибегава у случајевима који се сматрају озбиљним претњама по унутрашњу безбедност или јавну политику, преноси Ројтерс.
Последња у низу земаља које су увеле строже контроле граница је Финска, која је привремено затворила седам од осам путничких граничних прелаза са Русијом, као одговор на висок прилив миграната из Русије Претходно су и друге земље пооштриле контроле, укључујући Аустрију, која је у октобру увела контроле на граници са Чешком до 6. децембра.
Пооштрене контроле на аустријским, немачким у данским границама
Аустрија је у новембру продужила контроле границе са Словенијом и Мађарском до маја 2024. године, наводећи као разлоге притисак на центре за пријем азиланата, претње трговином оружјем, криминалне мреже које се доводе у везу са ратом у Украјини, као и трговину људима.
Данска је у августу на аеродрому у Копенхагену пооштрила граничну контролу за оне који улазе у државу, укључујући и оне из земаља Шенгена, ради јаче безбедности након што је забележено неколико инцидената током којих је спаљен Куран.
Ова држава је продужила провере на данско-немачкој копненој граници и у лукама које су трајектима повезане са Немачком до маја 2024. године, наводи се у извештају Европске комисије.
Данска влада саопштила је да је на тај начин реаговала на повећање ирегуларне миграције, и навела као разлоге претње од тероризма и организованог криминала, шпијунажу страних обавештајних служби и рат у Украјини.
Немачка је у септембру најавила контролу над копненим границама са Пољском, Чешком и Швајцарском, која би требало да траје до 4. децембра. Берлин је навео да је реч о одговору на пораст имиграције и високог нивоа кријумчарења након што је Немачка, као највећа европска економија, први пут ове године, доживела нагли пораст броја захтева за азил.
Немачка је продужила копнене граничне контроле са Аустријом до маја 2024. године, као одговор на притисак на немачки систем за прихват азиланата, безбедносне претње повезане са тероризмом на Блиском истоку и рат у Украјини.
Италија, Пољска, Шведска, Француска, Словачка и Словенија такође у приправности
Италија је поново успоставила полицијске провере на својој североисточној копненој граници са Словенијом од 21. октобра, тврдећи да би поједини мигранти у транзиту на балканској рути могли да буду терористи. Контроле ће бити на снази бар до 9. децембра, а према најави министра унутрашњих послова Матеа Пјантедосија, оне ће вероватно бити продужене наредне године. Норвешка, која припада Шенгену, али није чланица ЕУ, поново је увела контроле граница у лукама које су повезане трајектима са шенгенском зоном од 12. новембра. Ове контроле би требало да трају до 5. маја 2024. године.
Пољска је продужила привремене контроле на граници са Словачком до 3. децембра, наводећи да мигранти покушавају да нелегално уђу из те земље.
Шведска је у августу појачала контроле на својим границама и дала граничној полицији већа овлашћења, која укључују могућност претреса људи и веће коришћење електронског надзора. Влада Шведске је у августу подигла ниво претње од тероризма јер је, како је навела, осујетила нападе након што су случајеви паљења Курана подстакли претње од исламских милитаната. Од новембра је продужила граничне контроле до маја 2024. године.
Француска је од новембра поново увела контролу на својим границама са чланицама Шенгена, позивајући се на претње од тероризма. Контроле би требало да трају до 30. априла 2024. године. Француски министар унутрашњих послова Жералд Дарманен најавио је у октобру појачане безбедносне мере на граници са Белгихом, након што су две особе убијене у Бриселу.
Влада Словачке је 20. новембра одобрила да се задрже привремене контроле на граници са Мађарском до 23. децембра. Словенија је 17. новембра продужила граничне контроле са чланицама Шенгена до 9. децембра, наводећи као разлог оружане сукобе у Украјини, на Блиском истоку и у Африци, као и повећане претње од организованог криминала и тероризма.
Словенија планира да поново уведе контроле на тим границама на шест месеци, почевши од 22. децембра. Словенија је у октобру распоредила полицију на граничним прелазима са Хрватском и Мађарском.