Министарка заштите животне средине, Ирена Вујовић, обишла је „Долину Пчиње“, која је проширењем заштићене површине са 2.606 на 4.228 хектара и Уредбом Владе, стављена у прву категорију заштићених подручја у Србији.
„Манастир Прохор Пчињски из 11. века, који се налази у централном делу ‘Долине Пчиње’, изузетно је вредан културно-историјски споменик, а богатство флоре и фауне, очуване обале реке Пчиње и укљештени меандри чине овај простор посебно важним са аспекта очувања природних вредности и животне средине. Посебно ми је драго што ће стари, девастирани рибњак бити ревитализован и што ће се у њему гајити аутохтоне врсте риба у складу са условима Завода за заштиту природе“, рекла је министарка Вујовић.
У долини Пчиње до сада је регистровано 129 врста птица, мада се процењује да је тај број око 170.
Део пчињске долине је станиште грчке корњаче и две врсте змија (шилац и четворопругасти смук) у Србији, саопштило је Министарство.
Овде су сачуване и традиционалне социолошке и културолошке особености – архаична села и традиционалан начин живота, које су утицале на то да ово подручје представља специфичну предеону целину.
Министарство је у последње две године определило више од пет милиона динара за „Долину Пчиње“, а овим заштићеним пределом и даље ће управљати Српска православна црква – епархија Врањска.