Млазњак на водоник „смањује“ свет: Од Лондона до Њујорка за 90 минута, од Франкфурта до Сиднеја за четири сата

Mlaznjak

Лет преко читавог света – од Европе до дестинације као што је Аустралија тренутно траје око 20 сати редовном путничком авионском линијом. Али швајцарска старт-уп компанија жели да смањи то време на нешто више од четири сата и то са хиперсоничним путничким млазњаком на водоник.

Дестинус већ неколико година тестира свој прототип авиона, најављујући успешне пробне летове свог другог прототипа Ајгера, првобитно планирано за крај 2022.

Сада је компанија најавила учешће у програму који води шпанско Министарство науке, као део планова шпанске владе да развије суперсоничне летове на водоник. Агенција која надгледа програм министарства, Центро пара ел Десарролло Тецнологицо е Индустриал, одабрала је пројекат као стратешку иницијативу у оквиру свог Плана де Тецнологиас Аеронаутицас (ПТА).

Са укупном тренутном инвестицијом од 12 милиона евра, пројекат укључује компаније и технолошке центре, као и шпанске универзитете.

„Одушевљени смо што смо добили овакву финансијску подршку, посебно зато што је она јасан знак да је Дестинус усклађен са стратешким смерницама Шпаније и Европе за унапређење летења водоником. За компаније које се баве напредном технологијом као што смо ми, приступ овим фондовима ЕУ за опоравак је од суштинског значаја за спровођење напредних истраживања и убрзање иновација потребних да би биле конкурентне на глобалном нивоу. Са овим донацијама, решења заснована на водонику за аеронаутичку мобилност биће корак ближе томе да постану стварност“, каже потпредседник за пословни развој и производе за Дестинус Давиде Бонети, пише Еуронеwс.

Франкфурт – Сиднеј за 4 сата и 15 минута, брзином око 6. 100 километара на час

Енергија водоника је предмет многих истраживања и развоја, а заговорници указују на њено зелено порекло, а главни нуспроизводи сагоревања водоника су топлота и вода. Количина произведене топлоте представља изазов за дизајнере.

Истраживачи са Универзитета РМИТ у Мелбурну недавно су развили 3Д штампане катализаторе за које кажу да могу да покрену хиперсонични лет и да делују као расхладни агенс у борби против екстремне топлоте која настаје када авион лети пет пута већом брзином од звука, што је око 6.100 километара на сат.

При таквим брзинама, будуће комерцијалне авио-компаније би могле да лете између Лондона и Њујорка за око 90 минута. Швајцарски старт-уп Дестинус тврди да ће његова технологија омогућити да лет од Франкфурта до Сиднеја траје само 4 сата и 15 минута у односу на 20 сати, док би лет од Франкфурта до Шангаја трајао 2 сата и 45 минута, осам сати краће него што је за то путовање тренутно потребно.

Дестинус се удружио са шпанским произвођачем мотора ИТП Аеро у јуну 2022. како би развио постројење за тестирање мотора на водоник. Донација шпанске владе ће финансирати изградњу тестног постројења у близини Мадрида где ће се производити мотори на водоник.

Други пројекат донације од 15 милиона евра служиће за истраживање погона на течни водоник.

Пројекат је део настојања Шпаније да буде на челу развоја и производње технологије засноване на водонику у бројним секторима.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.