Превентивне мере због високих температура

vrućina - leto

Због високих температура на које упозорава Хидрометеоролошки завод, Штаб за ванредне ситуације Града Сомбора донео је препоруке грађанима и привреди.

Препоруке се првенствено односе на заштиту здравља, а како је вода кључна у наредном периоду, додатно су обезбеђене цистерне са пијаћом водом на следећим локацијама у граду: на почетку и крају улице Краља Петра I, на паркингу код „Аман“ маркета у Спортској улици и на пијаци „У ланцима“ код Трга Светог Тројства.

Штаб апелује на суграђане да после боравка у природи уклоне све могуће узрочнике пожара, боце под притиском, ложишта ватре и слично, а да у случају појаве мањих пожара на отвореном, хитно обавесте надлежне службе или сами приступе њиховом гашењу до пристизања ватрогасно спасилачких јединица. Такође, скреће се и пажња пољопривредницима да се придржавају прописа којима се забрањује употреба ватре на отвореном простору, да не пале траву, стрњику и гране.

Штаб за ванредне ситуације препоручује јавним комуналним предузећима, установама и привредним друштвима да посао организују у складу са смерницама ресорног Министарства за безбедан и здрав рад на отвореном при високим температурама, што подразумева чешће паузе, одмор у хладу или да организују рад у две смене, како би се обезбедила потпуна заштита живота и здравља запослених, али и континуитет у пружању свих услуга грађанима.

Следеће Препоруке за становништво у току топлог времена дао је и Институт за јавно здравље Србије:

  • Трудите се да вам животни простор увек буде расхлађен. Препорука је одржавати собну температуру испод 32°C током дана, односно испод 24°C током ноћи. Ово је нарочито важно за децу узраста до 2 године, особе старије од 60 година, као и за хроничне болеснике.
  • Новорођенчад, одојчад и деца узраста до четири године посебно су осетљива на високе температуре ваздуха, при чему често не испољавају брзо знаке и симптоме као одрасли. Избегавајте да изводите бебе и децу напоље за време топлотног таласа. Ако их изводите, чините то само у раним јутарњим или вечерњим сатима. Када боравите напољу бебе и децу узраста до годину дана увек држите у хладовини. Избегавајте боравак на отвореном у најтоплијем делу дана, од 10:00 до 17:00 сати. Када су напољу, потребна је одговарајућа заштита од сунца, памучна широка гардероба светлих боја која не стеже, шешир. Уколико користите клима уређај или вентилатор никада их не усмеравајте директно на бебу, односно дете.
  • Током најтоплијег дела дана, од 11:00 до 17:00 сати, избегавајте интензивну физичку активност.
  • Облачите памучну одећу светлих боја која није тесна, заштитите очи и главу од сунчевих зрака.
  • Препоручује се ношење наочара за сунце.
  • Старије особе се не смеју излагати сунчевом зрачењу у најтоплијем делу дана (од 10:00 до 17:00 сати), посебно не старији срчани болесници као и оболели од шећерне болести. Уколико старија особа мора да изађе из куће, препорука је да то уради у јутарњим или вечерњим часовима.
  • Уносите доста течности, највише воде,
  • Избегавајте пића и напитке који садрже алкохол, кофеин и шећер.
  • Уносите лаке оброке, избегавајте тешку и високо калоричну храну, са високим садржајем шећера
  • Током боравка на отвореном препоручује се кретање по хладовини и чешћи одмори
  • Туширајте се млаком водом, неколико пута на дан.
  • Пре уласка у возило које је стајало на сунцу, обавезно отворите прозоре и врата, укључујући и пртљажник, неколико минута ради проветравања и расхлађивања аутомобила. Употреба клима уређаја треба да омогући да унутрашња температура буде нижа 5 до 7 степени од спољашње.
  • Правите паузе током вожње. У току вожње по високим температурама, и дужим релацијама, потребно је да се праве паузе на свака 2 сата по 15 минута.
  • Проветравање возила, унос довољне количине течности и лагано истезање отклониће прве знаке умора који се обично јављају након другог сата вожње.

Деца и мере предострожности

  • Никада децу не остављајте у паркираном возилу на сунцу.
  • Деца су осетљива на екстремне температуре, па се могу прегрејати три до пет пута брже него одрасле особе. У случају прегрејавања код деце, може доћи до топлотног удара који може имати фаталне последице.
  • Чак и са отвореним прозорима, ако је напољу 25°C, температура у ауту се за 10 минута може попети на 40°C, а ако је напољу 35°C, температура у ауту достиже и 50. подељак.

Штаб за ванредне ситуације града Сомбора препоручује суграђанима да се придржавају упутства здравствене службе као и да се током дана информишу о детаљима очекиваних метеоролошких услова и ризика.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.