Преминула последња хавајска принцеза (96), уз њу била супруга: Милионе наследила од прадеде бизнисмена

Havajska princeza

Наследница која је била такозвана последња хавајска принцеза умрла је у 96. години.

Ебигејл Киноики Кекаулике Кавананакоа умрла је у недељу у свом дому у Хонолулуу док је њена супруга Вероника Гејл Кавананакоа (69) била поред ње.

Њена имовина се процењује на 215 милиона долара, пише Даилy Маил.

Краљевска лоза укључивала је краљевску породицу која је некада владала острвима и ирског бизнисмена који је постао један од највећих земљопоседника на Хавајима.

„Ебигејл ће бити упамћена по љубави према Хавајима и његовим људима“, рекла је њена 69-годишња супруга у изјави, додајући да ће јој „недостајати свим срцем“.

Њена смрт је званично објављена у понедељак ујутру испред палате Иолани, једине америчке краљевске резиденције у којој је живела хавајска монархија, али сада углавном служи као музеј.

Џејмс Кембел, њен прадеда, био је ирски бизнисмен који се обогатио као власник плантаже шећера и био је један од највећих земљопоседника на Хавајима.

Оженио се Ебигејл Куаихелани Маипинепине Брајт. Њихова ћерка, Ебигејл Вахика Аху Ула Кембел, удала се за принца Дејвида Кавананакоа, који је именован за престолонаследника.

Њихова ћерка Лидија Камака Еха Лилиу Окулани Кавананакоа Морис је имала Ебигејл са својим мужем Вилијамом Џеремајом Елерброком.

Након што је принц умро, његова удовица је усвојила њихово унуче, младу Ебигејл, што је учврстило њено право на титулу принцезе. Она је у интервјуу за Хонолулу Магазине 2021. године признала да би њен рођак Едвард Кавананакоа био у реду да буде владар, а не она, да је монархија преживела.

„Наравно, ја бих била моћ иза трона, нема сумње у то“, нашалила се она.

Породици и блиским пријатељима позната као „Кекау“, добила је више Кембеловог новца него било ко други – око 215 милиона долара.

Успела је да финансира различите циљеве током година, укључујући стипендије за домородачке хавајске студенте, противећи се железничком транзитном пројекту Хонолулуа, подржавајући протесте против џиновског телескопа, донирајући предмете у власништву краља Калакауе и краљице Капи Олани за јавно излагање, укључујући 14-каратни дијамант са краљевог ружичастог прстена и одржавање палате „Иолани“.

Кавананакоа се такође забављала док је делила своје донације.

„Увек је била радознала шта би људи радили за новац“, рекао је Џим Рајт, који је био њен лични адвокат од 1998. док га није отпустила 2017. током судске битке око контроле њеног поверења.

Он је подсетио на време када је бискуп католичке бискупије Хонолулуа тражио поклон од 100.000 долара за обележавање канонизације Свете Маријане. Рекла му је да ће цркви дати новац само ако добије фотографију на којој папа Бенедикт XВИ прима њен чек, рекао је Рајт.

Када је бискуп пристао, Кавананакоа је била разочарана.

„Стварно се надала да ће јој рећи да одустане“, рекао је Рајт.

У међувремену, сматрала је задовољством Далај Ламино одбијање да прихвати њене новчане поклоне 2012.

„Била је тако задовољна што је неко заиста имао неки интегритет“, рекао је Рајт.

Још једна од њених страсти био је узгој тркачких коња.

Један од њених коња, А Цлассиц Дасх, освојио је милион долара 1993. године на Алл-Америцан Футуритy у Новом Мексику.

Кавананакоа није имала формалну титулу, али је била живи подсетник на монархију Хаваја и симбол хавајског националног идентитета који је опстао након што су краљевство збацили амерички бизнисмени 1893. године.

„Међу Хавајцима су је увек звали принцезом јер су Хавајци признали ту лозу“, рекао је Кимо Алама Кеаулана, доцент за хавајски језик и студије на Хонолулу колеџу, у интервјуу 2018.

„Хавајци држе до родословља. И тако генеалошки говорећи, она је високе краљевске крви“.

Назвао ју је „последњом од наших алија“, користећи хавајску реч за краљевску породицу.

„Она представља оно што је хавајска краљевска породица – у свом свом достојанству, интелигенцији и уметности“.

Гувернер Џош Грин наредио је да се заставе САД и Хаваја вијоре на пола копља на државном Капитолу и државним канцеларијама до заласка сунца ове недеље, рекавши да „Хаваји жале за овим великим губитком“.

Критичари су рекли да је Кавананакоа сматрана последњом хавајском принцезом само због свог богатства и почасне титуле, пошто постоје други потомци краљевске породице који не траже никакве титуле.

Хавајски активиста Валтер Рите рекао је да многе Хавајце не занима да ли је она била принцеза и да је њен утицај на домородачку културу био минималан.

„Нисмо баш разумели која је њена улога и како нам може помоћи“, рекао је Рите.

Рођена у Хонолулуу, Кавананакоа се школовала у Пунахоуу, престижној припремној школи. Похађала је и америчку школу у Шангају и дипломирала је у женској средњој школи Нотр Дам у Белмонту у Калифорнији, где је била ученица интерната.

Кратко је била верена са мушкарцем, али већина њених дугогодишњих веза била је са женама.

Осим што је привукла пажњу својим тркацчким коњима, Кавананакоа је стекла славу када је седела на трону у палати Иолани за фотографисање у часопису Лифе 1998. Оштетила је неке од његових крхких нити.

Узбуна је довела до њеног свргавања са места председника Пријатеља палате Иолани, функције коју је обављала више од 25 година.

Битка око контроле њеног поверења почела је када је судија одобрио њеног адвоката Рајта за повереника након што је доживела мождани удар. Тврдила је да није оштећена, отпустила је Рајта као свог адвоката и удала се за Веронику Гејл Ворт, с којом је била у вези 20 година.

Кавананакоа је 2018. покушала да обезбеди да њена супруга добије 40 милиона долара и сву њену личну имовину, према судским записима.

Године 2020., судија је пресудио да Кавананакоа није у стању да управља својом имовином и пословима јер за то није ментално способна.

Била је скрхана тиме што није могла више да помогне свом народу, а позната је и њена реченица:

„Моје наслеђе налаже да морам да бринем о народу Хаваја“.

Сахрана се још чека.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.