Савет безбедности УН позвао је на седници у Њујорку на пуно, равноправно и садржајно учешће жена и девојака у друштву у Авганистану, осуђујући забране талибанских власти женама да студирају и раде у хуманитарним организацијама.
У изјави донетој консензусом СБ је истакао да забрана женама и девојкама да похађају средње школе и универзитете у Авганистану представља грубо кршење људских права и основних слобода.
Савет безбедности је указао да би забрана женама да раде у хуманитарним организацијама могла имати значајан непосредан негативан утицај на хуманитарне операције у Авганистану, укључујући активности УН.
Савет безбедности је изразио дубоку забринутост због тога што хуманитарне организације неће моћи да пружају помоћ људима у Авганистану којима је она потребна, а што је супротно обећањима које су талибани дали пре него што су дошли на власт и што је супротно очекивањима међународне заједнице, пренео је Ројтерс.
СБ је такође изразио пуну подршку политичкој мисији УН у Авганистану, познатој као УНАМА.
Четири главне међународне хуманитарне организације саопштиле су у недељу да обустављају рад, јер не могу да воде своје програме без женског особља.
Шеф УН за помоћ Мартин Грифитс рекао је пред СБ прошле седмице да 97 одсто Авганистанаца живи у сиромаштву, да је за две трећине становништва неопходна међународна помоћ да би преживели, а да се 20 милиона људи суочава са акутном глађу, док забрана похађања школа погађа 1,1 милион тинејџерки.
Исламистички талибани преузели су власт у августу прошле године тврдећи да се њихова политика променила у односу на време пре две деценије кад су последњи пут били на власти и кад су забранили девојчицама да похађају школе.
Администрација предвођена талибанима није међународно призната, подсећа британска агенција.