Прва ФИДЕ шаховска олимпијада за особе са инвалидитетом свечано је отворена синоћ у Народној скупштини Србије.
Србија је домаћин првог тимског такмичења за слабовиде и особе са инвалидитетом, а на турниру који ће трајати шест дана учествује 26 екипа из 22 државе.
На церемонији свечаног отварања учеснике и госте прво је поздравио председник Шаховског савеза Србије Драган Лазић, потом први човек ФИДЕ Аркади Дворкович, а у име Владе Србије министар спорта Зоран Гајић.
„Велика част нам је указана чињеницом да се у Србији одржава прва ФИДЕ шаховска олимпијада за особе са инвалидитетом. Велико нам је задовољство да смо угостили такмичаре из чак 22 државе. Србија као земља спорта на челу са председником Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић и на овај начин жели да мотивише и афирмише бављење спортом особа са инвалидитетом и укаже на њихов значај у друштву“, рекао је Гајић.
Иако је Србија земља Новака Ђоковића, Николе Јокића, одбојкашица, ватерполиста и многих других сјајних спортиста, ништа мање поштовање немамо ни према нашим шаховским мајсторима: Светозару Глигорићу, Љуби Љубојевићу, Алиси Марић, додао је Гајић.
„Деца у Србији одрастала су уз сталне шаховске рубрике у дневним листовима и шаховске проблеме у школским часописима. Култни меч Фишер – Спаски из 1992. године, одржан управо у Београду. То је један је од догађаја који су ушли у шаховске историјске читанке“, истакао је Гајић.
Према његовим речима, шах је игра позната стотинама година пуна богате историје.
„Постоји много игара на свету, али сумњам да постоји много игара са истим нивоом утицаја на свет као шах. Шах није само игра, већ и уметничка форма у којој се речи попут лепо, елегантно и уметничко могу користити за описивање одређеног низа потеза. Кажу да сваки шахиста достигне одређени стандард, можда неће моћи да игра као велемајстор, али је у стању да цени ремекдела шаха која су направили велики играчи“.
Можда је најбоји опис дао аргентински велемајстор Мигел Најдорф: „Шах је огледало душе. Гледајте како човек игра шах и видећете његову суштину, нагласио је Гајић.
„Шах је комбинација уметности, знања, игре и ризика. Да, ризикујете јер у шаху често морате да се упуштате и стављате судбину на тест. Успех често зависи од случајних фактора. Драги такмичари и гости, добродошли на прву ФИДЕ шаховску олимпијаду за особе са инвалидитетом. Уживајте у Србији, Београду, двобојима и надигравању“, поручио је Гајић.