На Сувој планини у општини Гаџин Хан пронађено налазиште минерала чистоће 99,99 одсто.
Србија ће, ипак, производити батерије. Не литијумске, већ калцијумске.
Будући да ће због ограничених сировина литијум-јонске батерије бити дефицитарне, у свету се годинама траже алтернативна решења, а једно од њих јесте калцит, врста калцијум-карбоната, велике чистоће, чиме се може похвалити свега шест држава у свету, међу њима и наша, како је недавно откривено.
НАЈЧИСТИЈИ У СВЕТУ
Како објашњава Васо Антић, један од власника фирме „Белкал Хан“, која је дошла до овог открића, на Сувој планини у општини Гаџин Хан пронађено је налазиште калцита, калцијум-карбоната, као минералне сировине чистоће и до 99,99 одсто, што је највећи проценат чистоће овог минерала пронађен у свету.
Овог минерала, иначе, има веома много у природи, али нема у овако великој жици, овако чистог и без примеса кадмијума, олова, живе, магнезијума. Ми имамо чистоћу и до 99,99 одсто, а просечна је 99,63. У свету постоји свега пет рудника с приближном чистоћом као овај наш, а ова жица је једна од највећих у свету. Такође, сви рудници овог минерала у Србији су површински и немају ту чистоћу, а овај је подземни – каже Антић.
Како појашњава, једино од калцита тако велике чистоће се може направити калцијум, метал који се користи за батерије, за нуклеарне електране, и једино калцит ове чистоће може да се примени у медицини, козметологији, прехрамбеној индустрији. За све ове потребе Србија увози.
ЕКОЛОШКА РУДА
– Код нас се експлоатише мермерисани калцијум-карбонат. Он се користи за прљаве индустрије, производњу боја и лакова, производњу пластике, хемије, не може да иде у фармацију, козметику, храну, за то смо, као и већина других земаља, увозили чист минерал – истиче Антић.
Када покренемо производњу батерија, то би Србију, према Антићевим речима, могло да претвори у једну од водећих земља у свету, као што је нафта Саудијску Арабију.
– Литијум је дефицитаран, друго, процес прераде је еколошки штетан и није само вађење проблем, колико технологија издвајања литијума. Ово је, за разлику од литијума, еколошка руда, нема ничег штетног ни по околину ни по рударе. Проблем је био како да та батерија буде одржива, да траје колико и литијумска, и то је решено. Морали смо да чекамо ту технологију, да је доведемо до савршенства да би покренули производњу и зато се то чекало. Нагласио бих и да без подршке државе, председника и премијерке ово не би могло да заживи. Они су препознали важност овог пројекта јер ово није лична ствар, ово је за целу државу искорак и ово је будућност – закључује наш саговорник.
Ђедовићева: Минерална богатства ће бити кључна у будућности
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић навела је да ће нам наша минерална богатства много значити у годинама које долазе, имајући у виду да су минерални ресурси кључни и за процес енергетске транзиције, за развој нових, еколошки прихватљивих технологија, без којих нема развоја обновљивих извора енергије, складиштења електричне енергије и нових паметних технологија.
– Вредност калцијум-карбоната је сразмерно велика његовој чистоћи, тачније када нема примесе олова, живе, кадмијума, магнезијума у великим количинама, баш као онај који је нађен у Србији. Успешно се врше истраживања могућности примене калцијум-карбоната за производњу батерија будућности, које би могле да замене литијумске батерије. Битно је напоменути и да се тренутно за индустрије фармације, козметике и прехрамбене реагенсе, сировина калцијум-карбоната увози у Србију и регион у потпуности, што отвара простор за позиционирање Србије као водећег регионалног извозника у будућности – поручила је министарка Ђедовић.
ЗА ШТА СЕ СВЕ КОРИСТИ?
– за боје и лакове
– у производњи пластике и папира
– у фармацији
– козметологији
– прехрамбеној индустрији
– хемијској индустрији
– за одсумпоравање у филтерима у електранама на угаљ и фабрикама
– у филтерима за воду
– за побољшање пХ вредности земљишта, воде у базенима
– као реагенс у лабораторијама