У оквиру акције „Сат за планету Земљу“ посађена „шума хране“

sadnja

Поводом акције „Сат за планету Земљу“, чији је циљ подизање свести о стању наше планете, на иницијативу светске организације за заштиту природе WWF, у Сомбору је посађена прва у низу „шума хране“, која ће бити јавно доступна и дата на коришћење грађанима.

Сомбор је изабран као град који својом геолокацијом спада у подручје Европског Амазона, УНЕСКО-вог петодржавног резервата биосфере Мура-Драва-Дунав. У Европском Амазону WWF није фокус само на заштити природе него и на одрживом и еколошком развоју целог подручја. Управо због тога, јавна површина уз ограду ОШ „Доситеј Обрадовић“ изабрана је као место за поликултурни воћњак који, како му и име каже, садржи разне врста воћака и других јестивих биљака, али и садница попут храста, кестена и дрена задужених за одржавање равнотеже у овом мини екосистему.

„Заједно са нашим јавним предузећима, установама културе, школама, као и спортским организацијама овај Сат за планету Земљу обележићемо на један потпуно различит начин него раније. Наиме, у договору са нашим пријатељима из WWF-а посадићемо ‘шуму хране’, као својеврсну оазу, непосредно у близини основне школе ‘Доситеј Обрадовић’ и у акцију сађења, укључићемо ученике ове школе. На овај начин, настојимо да нашим најмлађим генерацијама, пренесемо знање али и потребу очувања и заштите животне средине. Како учесници буду пролазили разреде и стасавали, са њима ће расти и дрвеће које су посадили и тако ће још од малих ногу стећи навику чувања и уживања у овим малим кутцима природе. Све ово је нешто што први пут радимо, а надам се не и последње“, истакао је помоћник градоначелника Града Сомбора, Бранислав Сворцан.

„Глобална криза није нешто што се догодило одједном. Научници већ годинама упозоравају да ће забрињавајуће стање планете и ресурса које нам она пружа, довести и до смањења квалитета живота на који смо навикли,“ истакла је Александра Угарковић, сарадница за комуникације у WWF Адрији. „Управо оваквим акцијама, WWF покушава да укаже на неопходност самоодрживости сваког града и његовог становништва. На једну десетину хектара земље садњом на одржив начин може да се произведе више од 2000 кг хране годишње. Просечан Европљанин поједе око 780 кг хране годишње. Када би се више појединаца одважило да посади своју ‘шуму хране’, попут ове коју данас садимо у Сомбору, било би то довољно да прехраните трочлану породицу током једне године“, истакао је Угарковић.

Осим ученика из ОШ „Доситеј Обрадовић“ и директора школе, у реализацији овог пројекта учествовали су и Јавно комунално предузеће „Зеленило“, а све уз несебичну помоћ стручњака из ове области, Демијана Лукића – Ханомихла. Пре акције садње, Демијан је за ученике одржао кратку радионицу о одрживом и корисном начину „стварања“ еколошке хране.

Ова садња је омогућена захваљујући средствима пројекта „Обнова Европског Амазона” који подржава Ендангеред Ландсцапес Программ (Програм за угрожене пределе), којим управља Endangered Landscapes Programm партнерству с Арцадијом, добротворним фондом Lisbet Rausing i и Petera Baldwina. Жеља WWF-а је да дуж петограничног резервата биосфере Мура-Драва-Дунав посади што више оваквих „шума хране“ током наредних пет година колико траје овај пројекат.

WWF-ова иницијатива Сат за планету Земљу (Еартх Хоур) окупља појединце, корпорације, институције и градове, који гашењем светла на један сат, данас у 20:30, показују подршку за еколошки одрживо деловање. У овогодишњем Сату за планету Земљу, осим Сомбора, учествоваће и други градови, те ће Србија по четрнаести пут заредом бити део највеће светске волонтерске акције.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.