Амерички новинар и добитник Пулицерове награде, Симор Херш, који је прошлог месеца објавио да администрација председника Џозефа Бајдена стоји иза уништења гасовода „Северни ток“, написао је нови текст у коме тврди да су Бајден и немачки канцелар Олаф Шолц на затвореном састанку почетком марта разговорали о диверзији.
– Прошло је шест недеља откад сам објавио извештај, заснован на анонимном извору, у коме сам означио председника Џоа Бајдена као званичника који је наредио мистериозно уништење Северног тока прошлог септембра, нови пројекат од 11 милијарди долара који је требало да удвостручи испоруку природног гаса из Русије ка Немачкој. Прича је била запажена у Немачкој и на западу Европе, али су је медији у САД углавном игнорисали – написао је Херш у новом тексту.
Како је навео, након посете Шолца Вашингтону пре две недеље, америчка и немачка обавештајна служба су покушале да допринесу медијском мраку тако што су Њујорк тајмсу и Дие Зеиту пружиле лажне приче којима је требало заташкати наводе да су Бајден и амерички оперативци одговорни за саботажу гасовода.
Портпароли Беле куће и ЦИА су доследно негирали да је Америка одговорна за саботажу и то је било више него довољно новинарима који извештавају из Вашингтона. Према Хершовим речима, нема доказа да је иједан новинар упитао портпарола Беле куће да ли је Бајден покренуо опсежну истрагу о томе шта се догодило у Балтичком мору.
Бајден ни не намерава да покреће било какву истрагу о саботажи Северног тока.
– Зашто? Зато што зна одговор – поручио је Херш.
Прича о уништењу гасовода била је већа вест у Европи јер је то довело до даљег раста цена гаса, а у протеклих годину дана неколико немачких и европских произвођача затворило је фабрике стакла и ђубрива, примера ради, због великих трошкова. Није познато да ли ће фабрике у скорије време обновити рад.
Зашто се Бајден одлучио за саботажу?
– Крајем септембра Бајден је, из мени непознатих разлога, донео ту одлуку. Највероватније су га неуспеси Украјине на фронту натерали да се забрине због даљег финансирања конфликта са стране Запада, посебно Немачке“, навео је новинар Симор Херш.
Притом, верзија о „групи Украјинаца са лажним пасошима и изнајмљеним бродом за милион долара“ који наводно стоје иза диверзије, како пишу западни медији, неутемељена је, сматра новинар.
– Заиста верујете да је са лажним пасошем могуће тако нешто урадити? Та прича је смешна, али им није сметало да је објаве. И верзија је на крају отпала, мада је Бела кућа, како ми се чини, полагао на њу велике наде – рекао је Херш.
Шолцова посета „без речи“
Почетком марта је Бајден у Вашингтону угостио Олафа Шолца. Међутим, новинарима није било дозвољено постављање питања, а Шолц је за ЦНН дао интервју у коме Северни ток уопште није поменут.
Немачки канцелар је у САД допутовао без немачких новинара, а није одржана ни формална вечера. Два лидера нису имала ни конференцију за медије што је уобичајено за догађаје оваквог типа.
Уместо тога, саопштено је да су два политичара имала састанак од 80 минута коме, углавном, нису присуствовали сарадници. Није било ни писаних саопштења након састанка.
– Ипак, особа блиска дипломатским круговима ми је рекла да је било речи о гасоводима и да су, као резултат тога, одређени људи у ЦИА добили задатак да припреме своју верзију догађаја у сарадњи са немачком обавештајном службом која би била понуђена америчким и немачким медијима.
Циљ је био да се оповргну наводи да је Бајден наложио деструкцију гасовода – написао је Херш на свом блогу на платформи „Субстацк“.
Херш је навео да, чак и ако Шолц раније није знао ништа о диверзији на гасоводима, он је од јесени подржавао напоре САД да се прикрију докази.
Подсетимо, Херш је 8. фебруара објавио, позивајући се на извор, да су експлозивне направе испод руских цевовода у јуну 2022. године поставили амерички рониоци, током војних вежби „Балтопс“, а да су их три месеца касније активирали норвешки стручњаци.
Након скоро месец дана ћутања, огласио се потом Њујорк тајмс текстом у коме је наведено да „постоје обавештајни подаци да иза диверзије проукрајинска групација, чији планови можда нису били познати Кијеву“.
Немачки Цајт је писао о томе да трагови напада на гасоводе „воде ка Украјини“, те да је наводно операција извођена с јахте коју је изнајмила компанија из Пољске, иначе у власништву двојице Украјинаца.
Јахта је поприлично мала и невероватно је да је превезла, под окриљем тајности, најмање шест људи, међу њима два рониоца, ко зна колико тона експлозива којим је разнет гасовод, другу неопходну опрему и слично.
„То се једноставно неће добро завршити“
Херш тврди да је Бајден директно наложио уништење гасовода упркос томе што је међу званичницима било и оних који су се противили том подухвату.
Новинар сматра да Бајденова администрација неће видети позитиван исход рата у Украјини.
– Волели људи Русију или не, морају да схвате да ће је њој тешко да изгуби рат – рекао је у интервјуу за „Глобал тајмс“.
Како је казао, веома је забринут у ком правцу иде америчка спољна политика, не само када је реч о Украјини и Русији, већ и Кини.
Када сам писао о Вијетнамском рату, демократе у Конгресу и Сенату су знале да је увек било људи који су се противили сукобу. Сада имамо демократе који једногласно подржавају Украјину, а само неколико републиканаца је против рата. У Конгресу влада луда ситуација. Не могу да замислим да председавајући Конгреса каже својим колегама: „Морамо да откријемо шта је истина“. Они то неће урадити, знају шта су урадили.
Ми смо појачали наше снаге. Имамо две бригаде, веома близу украјинске границе, у Пољској. Тамо је била 82. ваздухопловна дивизија, а сада се у Румунији придружила и 101. која је веома агресивна војна јединица.
Сваког дана војници стижу у тај крај Европе, што ме чини веома забринутим. Рат се неће повољно завршити по Украјинце и Бајденову администрацију. Медији не саопштавају америчкој јавности читаву причу. То се једноставно неће добро завршити.
Иако смо обећали да нећемо проширивати НАТО, додато је 14 земаља. Могу да разумем зашто је ово била провокација. Волео бих да Путин није започео рат, али кажем вам, он неће изгубити – рекао је Херш за Глобал тајмс.
Директан сукоб Русије и Америке?
На питање да ли постоји могућност да заратују САД и Русија, новинар је одговорио:
– Мислим да бисмо могли да искористимо НАТО као изговор. НАТО ће ући у рат и ми ћемо га онда подржати. Не мислим да планирају директан сукоб. Не знамо шта ће се догодити. Све је веома непредвидиво. Знам да се неће добро завршити по Украјину.
Мислим да ће Русија тражити мир, а претпоставља се да ће тражити да задржи контролу над Донбасом. Али ће вероватно морати да распусте војску. То је велика зачкољица јер би политички пораз Бајдена, према мом мишљењу, онемогућио да се поново кандидује за председника.