Румунски председник Клаус Јоханис рекао је парламенту у уторак да је позвао амерички Страјкер батаљон да појача безбедност његове земље усред сукоба у Украјини. Јоханис, чврст савезник Кијева, рекао је да распоређивање показује посвећеност његове земље НАТО савезу.
– Ескалација тензија и масовна консолидација руског војног присуства у близини Украјине и црноморског региона утичу на међународну безбедност и стабилност, а посебно на европску и регионалну безбедност на Црном мору – рекао је он посланицима у писму, преносе румунски медији. Распоређивање америчког Страјкер батаљона би стога „ојачало отпорност Румуније“, наставио је.
Страјкер батаљон се састоји од штабне чете и три чете пешадије и лаких оклопних возила Страјкер. Батаљон Страјкер чини више од 300 Страјкер возила и 4.500 војника. Нејасно је да ли је овај батаљон већ на путу за Румунију, али до новог распоређивања долази након што су САД већ почетком фебруара послале ескадрилу Страјкера од 1.000 војника – снаге нешто веће од батаљона – у Румунију из Немачке.
– Овај значајан допринос је недвосмислена демонстрација солидарности Сједињених Држава, као румунског савезника и главног стратешког партнера – наставља се Јоханисово писмо. Румунски лидер је такође описао распоређивање као демонстрацију „активног и доследног позиционирања“ његове земље у оквиру НАТО савеза.
Румунија се придружила НАТО-у 2004. године и учествовала је у мисијама војног блока предвођеног САД у Ираку, Авганистану и на Балкану. Букурешт је такође заузео чврст проукрајински и антируски став од 2014. године, када је тадашњи председник Трајан Басеку позвао алијансу да наоружа украјинску војску и подржао приступање Украјине и Грузије алијанси.
Након покретања руске специјалне операције у Украјини крајем фебруара, Букурешт је Кијеву послао гориво и муницију и изнео оптужбе за ратне злочине у Русији, што Москва негира.