Од почетка ове године у нашој земљи урађене су 33 трансплантације матичних ћелија хематопоезе од несродних давалаца, али су у највећем броју случајева добијене од давалаца из светског регистра.
“Наш Регистар броји нешто више од 12.600 давалаца, међутим потребно је да тај број буде много већи, јер што је више људи у бази давалаца, то су веће шансе да пацијенти нађу прилику за излечење у својој земљи. Наша жеља је да достигнемо циљ од 100.000 давалаца, зато што то значи да би за готово преко 50-60 посто наших болесника могли да нађемо одговарајуће даваоце у оквиру Националног регистра”, рекла је за Тањуг Глорија Благојевић, из Националног регистра давалаца матичних ћелија.
Она каже да многи мисле да је донирање матичних ћелија болно и инвазивно.
„Треба раздвојити две процедуре. То је пријава у регистар и треба да дате једну малу епрувету крви, попуните упитник и то је све. Убацимо ваше податке у регистар у једну базу и чекате да будете позвани. Уколико се деси да сте са неким од болесника подударни идемо у даљу процедуру. Матичне ћелије се у данашње време прикупљају на два начина. Један је из периферне крви, преко вене. Друга процедура је она које се сви плаше она се изводи из бедране кости, али зато се изводи уз анестезији и опоравак траје неколико дана”, рекла је Благојевић.