Пољопривредници у Пољској, Италији и Шпанији протестовали су због пољопривредне политике Европске уније (ЕУ), захтевајући мере против повећања трошкова производње, смањења профита и нелојалне конкуренције земаља које нису чланице ЕУ, јавља Асошијетед прес.
Слични протести одржани су широм ЕУ протеклих недеља. Пољопривредници се жале да су политике ЕУ о животној средини и другим питањима финансијски терет и да њихове производе чине скупљим од увоза који нису из ЕУ.
Европска комисија је направила одређене уступке током протеклих неколико недеља, укључујући одлагање планова за преполовљење употребе пестицида и других опасних супстанци. Упркос томе, протести су се проширили.
У Пољској, где је увоз јефтиног жита, млека и других производа из Украјине изазвао нарочит гнев, фармери су возили тракторе широм земље како би успорили саобраћај и блокирали главне путеве, а на некима су били постављени натписи „Политика ЕУ уништава пољске фармере“.
Приступне путеве до граничних прелаза са Украјином у Хребену и Дорохуску на истоку блокирали су трактори.
У западном граду Познању полиција је проценила да је око 1.400 трактора изашло на улице и стигло до канцеларије регионалног гувернера. Демонстранти су тамо запалили бакље и поставили ковчег, који симболизује смрт пољске пољопривреде, као и колица напуњена стајњаком у којима је била заглављена застава ЕУ, али није било пријава насиља.
У Италији се мали конвој трактора кретао преко историјског центра Рима до Колосеума, у пратњи полицијских патрола. Пољопривредници данима мирно протестују изван Рима и широм земље како би изразили незадовољство.
Премијерка Италије Ђорђа Мелони данас је фармерима обећала да ће влада предузети мере да осигура праведне цене за пољопривредне производе. Мелони се данас састала са члановима пољопривредних удружења на њихов захтев, док су протести пољопривредника на тракторима настављени у многим деловима земље.
„Желимо да се позабавимо веома важним питањем трошкова производње. Желимо да спречимо продају производа испод цене производње и да дамо пољопривредницима праведну цену“, рекла је Мелони током састанка, наводе извори Ројтерса.
Она је рекла да ће влада појачати провере органа за спровођење закона непоштене трговачке праксе и појачано праћење цена пољопривредних производа и просечних трошкова производње главних ланаца снабдевања, преноси Анса. Мелони је додала да ће се мера пореских олакшица у вези са порезом на доходак за фармере – Ирпеф – променити, а не укинути у потпуности.
Она је додала да предлог владе подразумева органичавање изузеће од Ирпеф-а на аграрни и недељни приход који не прелази 10.000 евра, и да ће то представљати подршку произвођачима хране, а не привилегију.
Пољопривредници у Шпанији извели су сличне акције четвртог дана протеста. Шпански фармери тврде да се закон који треба да гарантује да велики купци супермаркета плаћају фер цене за своју робу не примењује док потрошачке цене расту.
Протести у петак били су усредсређени на северне градове Овиједо, Памплону и Сарагосу, а трактори су закрчили неколико градских улица и путева. Очекује се да ће се демонстрације наставити у наредним недељама, а велики протест ће бити организован у шпанској престоници 21. фебруара.
Полиција је саопштила да је током овонедељних демонстрација ухапшено 20 људи.