Развој вештачке интелигенције и четботова тема је о којој се непрестано говори, поготово када је реч о ризицима, а прва жртва вештачке интелигенције могао би да буде Белгијанац за којег његова породица каже да је извршио самоубиство након дугих разговора са четботом.
Како пишу белгијски медији, млади Белгијанац је окончао свој живот након шест недеља разговора са четботом о климатској кризи. Реч је о мушкарцу који је медицински истраживач, има двоје деце и наизглед сасвим нормалан живот.
Међутим, према речима његове удовице, њен муж је постао изузетно еколошки анксиозан, а своје уточиште је нашао у Елизи, четботу платформе Цхаи.
Четбот Елиза, наводно је овог младог човека охрабрила да стави тачку на свој живот, након што је Белгијанац предложио да се жртвује како би спасио планету. Његова удовица каже да би без ових разговора, њен муж још увек био жив.
„Ово што се догодило је без преседана“
Државни секретар за дигитализацију Белгије, Матје Мишел каже како је „ово што се догодило без преседана и да целу ситуацију треба схватити веома озбиљно“, преноси Брусселс Тимес.
Популаризацијом ЦхатГПТ-а, шира јавност открила је потенцијал вештачке интелигенције у нашим животима, међутим иако су могућности бескрајне, опасност која са овим долази је реалност коју треба узети у обзир.
Европска унија последње две године ради на изради Закона о вештачкој интелигенцији који би спречио оваква дешавања, а Мишел је основао радну групу за анализу текста који се тренутно припрема од стране ЕУ како би дошло до неопходне промене.
Италијанске власти забраниле „ЦхатГПТ“ због забринутости за приватност
На друштвеним мрежама ова ситуација је изазвала бујицу коментара, а један од корисника Твитера, иначе професор неуронауке упитао је „можемо ли, молим вас, престати да се понашамо као да овде нема ризика?“.
Can we please stop acting like there no risks here? https://t.co/HTMPngKHfS
— Gary Marcus (@GaryMarcus) March 29, 2023
Још један корисник каже „Белгијанац је извршио самоубиство након шест недеља интензивног разговора о (црној?) будућности климе и човечанства. Звучи као трилер филм, али то се већ дешава“.
A Belgian man commits suicide after a 6-week of intense chat about the (bleak?) future of the climate and the humanity
Sounds like a thriller movie.. but it’s already happening #ArtificialIntelligence#ChatGPThttps://t.co/WXKPF8dMYc
— Santanu Bhattacharya (@SantanuB01) April 2, 2023
Иначе, Италија је недавно забранила ЦхатГПТ, што је чини првом западном земљом која се одлучила на овај корак. Ипак, ово није неуобичајено за ову земљу у којој је још у фебруару забрањена и реплика четбот апликације, са којом су неки корисници развили врло личне односе, због чега је недавно уклоњена опција за еротске игрице, управом са тим четботом.
Такође су Илон Маск и бројни лидери у области вештачке интелигенције недавно потписали писмо у коме се захтева шестомесечна пауза у развоју вештачке интелигенције.
Међутим, како пише Бусинесс Инсидер ово је сада само сан, због тога што се компаније утркују која ће бити боља у њиховом развоју, а „воз који је напустио станицу, не може више да се врати у њу“.




