Бизарне сцене у Кини: Шта се крије иза „теста“ футуристичког бомбардера тик изнад глава путника на аутопуту?

Bombarder

Снимак кинеског ловца бомбардера „шесте генерације“ Ј-36, како надлеће тик изнад аутопута појавио се јуче на друштвеним мрежама и покренуо дискусију о мистериозној летелици и могућој поруци коју Пекинг шаље њеним „тестирањем“ на тако драматичан и упадљив начин.

Видео из аутомобила траје само шест секунди, али јасно изблиза приказује футуристички дизајн летелице са три мотора и препознатљивом „безрепом“ силуетом, која је слетала на писту фабрике у Ченгдуу у провинцији Сечуан. Она је пажњу јавности привукла првим летом 26. децембра прошле године када се појавила заједно са ловцем Ј-20С

Дизајн Ј-36 се истиче по својој конфигурацији без репа, у облику летећег крила. Распоред три млазна мотора, са два усисника мотора испод крила и дорсално постављеним усисником иза кокпита, представља одступање од конвенционалних двомоторних конфигурација које се могу видети у многим савременим ловцима, пише специјализирани портал Тхе Авиатионист.

Овј облик потенцијално нуди предности у смислу потиска и већег броја мотора у случају да неки откаже. Делује да у доњем делу авиона постоји простор између два стајна трапа, у којем се можда налазе интерни одељци за велике ракете ваздух-земља дугог домета. Међутим, ови одељци још увек нису снимљени када су отворени. ​

Досадашњи верификовани снимци Ј-36, који су се појавили од када је бомбардер први пут приказан, показују да је авион наизглед опремљен са три равне млазнице, док је овај показао округли излаз. Могуће је да је то због снажних издувних гасова који се шире изван равних млазница или млазница променљиве геометрије.

Глатки дизајн Ј-36 такође сугерише одређени ниво оптимизације како за аеродинамичку ефикасност тако и за ниску видљивост, што доводи до веће брзине, а самим тим и веће кинетичке енергије за ракете приликом лансирања, и смањење шанси да га прате радари и ракете ваздух-ваздух, додаје Тхе Авиатионист. Лакоћа управљања и стабилност могу се постићи напредним софтвером за контролу лета и новом генерацијом алгоритама за управљање.

Појава овог бомбардера изазвала је потресе широм света, посебно због покушаја Кине да „прескочи“ пету генерацију ловаца бомбардера попут америчких Ф-22 и Ф-35.

Да постоји порука иза бомбастичне демонстрације иначе мистериозног авиона приметили су многи корисници X-а. Војно аналитички налог из Сингапура Дефенсе Политицс Асиа (ДПА), који се на Јутјубу прославио детаљним праћењем рата у Украјини, наводи да Кина намерно жели да сви виде њен нови борбени авион.

„Број виђања (авиона) више није нормалан“, наводи ДПА.

Наравно, то се доводи у везу са потезима председника САД Доналда Трампа, који је поред царина Кини од 54 одсто, које се сматрају почетком глобалног трговинског рата, пре неколико недеља доделио „Боингу“ уговор за развој америчког стелт ловца шесте генерације Ф-47

У одговорима на пост ДПА многи корисници X-а говорили су о могућим мотивима Пекинга.

„Појављивања Ј-36 дефинитивно изгледају оркестрирано. То је паметан потез да се суптилно утиче на перцепцију кинеског технолошког напретка, што би могло утицати на одбрамбене стратегије и буџетска издвајања. То је игра шаха на глобалном нивоу“, написао је један корисник.

Било је и оних који сматрају да Кина „игра на дуге стазе“ тако што тера Пентагон да повећа војне трошкове, притом маскирајући своје стварне способности.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.