Британска влада одбацила је понуду лидера Реформистичке партије Најџела Фаража да помогне у изградњи дипломатских односа са новоизабраним председником Сједињених Америчких Држава Доналдом Трампом, чији је савезник и пријатељ, пренео је Политико.
Упркос томе што је био политички противник британској лабуристичкој влади левог центра, Фараж је рекао да би био спреман да помогне у изградњи мостова са САД за „будући опстанак Велике Британије“.
Његову понуду је данас одбио министар за међудржавне односе Пат Мекфеден.
„Мислим да ћемо имати сопствене односе. Добра ствар у вези нашег пријатељства са Сједињеним Државама је то што се не заснива ни на једном појединцу, него је много дубље од тога“, рекао је Мекфеден радију Тајмс.
Неслагања лабуриста са новим америчким председником Доналдом Трампом огледају се и у изјави британског министра спољних послова Дејвида Лемија, који је пре његовог избора назвао Трампа „социопатом који симпатише неонацисте“ и „нацистичким симпатизером“.
Од преузимања власти у јулу, лабуристи су радили на изградњи мостова са Трамповим тимом.
Премијер Кир Стармер честитао је јуче Трампу победу на изборима, када је рекао да Велика Британија и САД имају посебне односе „који ће наставити да напредују са обе стране Атлантика у годинама које долазе“.