Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да од договора о изменама и допунама Закона о високом образовању зависи заказивање наредне седнице Скупштине и додала да очекује да свако од учесника тих преговора преузме одговорност и да се у наредних неколико дана направи договор око измена и допуна тог закона како би се о њему расправљало на следећој седници парламента.
Брнабић је у Риги, где борави у званичној посети, на питање да ли ће ускоро заказати седницу Скупштине Србије или се чека пролећно заседање, рекла да ће Закон о високом образовању за њу диктирати динамику заказивање седнице.
„Ако можемо то да стигнемо за наредну седницу, онда сам спремна и да видимо да померимо за неколико дана, само да имамо тај закон на следећој седници. Зато што мислим да нам је то у интересу свима, не само нама у владајућој коалицији или мени као председници Скупштине, већ једнако тако и опозицији која каже да је уз студенте и да подржава њихове захтеве“, рекла је Брнабић.
Она је изразила уверење да ће тај закон бити на дневном реду и наду да опозиција неће макар блокирати усвајање или расправу око тог закона.
Брнабић је додала да ће на дневном реду седнице парламента бити и оставка премијера, изгласавање важних закона као што је закон о јефтиним стамбеним кредитима за младе, ратификација неколико важних уговора, па и са Европском унијом око европског плана раста, односно плана раста за Западни Балкан.
Тањуг/Марко Ђоковић
Председница Скупштине је рекла да једва чека да добије извештај са данашњег састанка представника Универзитета и Владе Србије о четвртом захтеву студената који блокирају факултете.
Она је такође изразила наду да се састанак тицао само четвртог захтева студената, у складу са конкретизацијом коју су дали студенти у пленумима и да би могло да се каже да је тај захтев сада испуњен, а да факултети, како је рекла, неће инсистирати да тај четврти захтев студената искористе за неке друге ствари које су раније планирали.
Брнабић је истакла да је свима у интересу да сада брзо, ефикасно и на прави начин буде завршено то што се тиче финансирања или већег буџета за високо образовање од чак 20 одсто, односно 12 милијарди динара и изразила очекивање да сви буду довољно фер да се иде у том правцу.
„Жао би ми било уколико би се десило да неко опет на грбачи студената и преко студентских захтева покушава да прогура нешто своје, а што свакако мора бити део шире јавне дебате, зато што се ипак ради о високом образовању“, нагласила је Брнабић.