Ана Доброта, Исидора Кешељ и Милица Радаковић су овогодишње добитнице Националних признања у оквиру реномираног међународног програма Л’Орéал-УНЕСЦО „За жене у науци“ (Л’Орéал – УНЕСЦО Фор Wомен ин Сциенце). На свечаној церемонији одржаној у Влади Републике Србије, најталентованије младе научнице награђене су и подстицајем у вредности од по 5 хиљада евра намењеним за реализацију њихових значајних научних истраживања из области биологије, физичке хемије и геонауке.
– Велико ми је задовољство и част што сам данас овде испред Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Желим да искористим прилику да честитам на 25 година програма Л’Ореал-УНЕСКО „За жене у науци“. Ово је дивна идеја за подршку сјајним, храбрим и паметним женама које мењају нашу свакодневницу и наш свет. Имајући у виду велике глобалне изазове са којима се човечанство суочава, наука никада није имала овако велику улогу и овако велику шансу – рекла је приликом доделе признања Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије. Она је истакла да је на иницијативу Србије да се у УН прогласи Декада наука за одрживи развој, а подсетила је и на сјајне статистике које у Србији постоје када говоримо о женама у науци, као и да су два од три добитника ЕРЦ грантова из наше земље жене.
– Данашњим добитницама желим да им ово буде сјајан почетак каријера, да буду жене на које ћемо се угледати и које ћемо промовисати као нешто у шта треба улагати, што има велики допринос, било друштвени, етички или образовни за наше друштво. Сигурна сам да је ово само почетак њихових успешних каријера и да ћемо временом чути још много о њиховим достигнућима. Ове године све три добитнице долазе са факултета, што значи да имамо сјајне истраживаче, не само на институтима, већ и на факултетима. Све најбоље вам желим и хоћу да вам честитам што сте храбре, паметне и вредне и што користите то на најбољи и најлепши могући начин – истакла је Беговић.
Циљ програма „За жене у науци“ је да широм света, а тако и у нашој земљи, подржи изванредне жене истраживаче које својом посвећеношћу, достигнућима и визијом доприносе напретку науке и друштва. У Србији се у оквиру ове иницијативе већ тринаест година, у партнерству Комисије Републике Србије за сарадњу са УНЕСЦО-м, Министарства просвете, науке и технолошког развоја и компаније Л’Ореал Балкан, награђују најбоље младе научнице. Национална признања „За жене у науци“ представљају вид подршке њиховом даљем професионалном усавршавању и подстицај да наставе да се баве науком у Србији.
Фокус истраживања Ане Доброте су иновативни материјали од значаја за савремене електрохемијске примене као што су метал-јонске батерије и производња „зеленог“ водоника. Осим материјала који су већ показали потенцијал за споменуте примене, важан је и рационални дизајн нових, односно развој стратегија за модификовање одређених материјала (и њихових својстава) тако да буду погоднији за изабрану примену.
Истраживање Исидоре Кешељ фокусира се на проналажење нових молекуларних маркера који би служили као прогностички/ дијагностички маркери мушке неплодности. Овај проблем утиче на значајан део мушке популације која је у такозваном „репродуктивном пику“ и један је од најчешћих разлога инфертилитета парова.
Милица Радаковић истражује промене климе и животне средине током последњих милион година на територији Панонског басена, као и њихову брзину и динамику. Циљ истраживања је одгонетнути колико брзо и како се животна средина мења, како бисмо разумели модерне промене климе.
Чувена међународна иницијатива Л’Ореал – УНЕСЦО „За жене у науци“ (Л’Ореал – УНЕСЦО Фор Wомен ин Сциенце) ове године обележава 25 година постојања. Овај програм у Србији је покренут 2010. године, и до данас је на конкурсу за Национална признања учествовало више од 600 младих научница, а њих 38 је награђено у укупном износу већем од 20 милиона динара.