Европски парламент усвојио годишњи извештај о спровођењу Заједничке спољне и безбедносне политике Европске уније. Овај извештај показује одлуност ЕУ да се суочи са кључним геополитичким изазовима, пре свега, руском агресијом на Украјину, сукобима на Блиском истоку и растућом конкуренцијом великих сила – изјавио је шеф спољнополитичког одбора Европског парламента Дејвид Мекалистер.
Извештај такође поздравља отварање преговора о приступању с Украјином, Молдавијом и Босном и Херцеговином, а земље кандидати се још једном позивају да се ускладе са спољном европском политиком.
„Проширење Европске уније остаје дугорочно улагање у мир, демократију и стабилност широм нашег континента. Истовремено, то захтева посвећеност како Европске уније, тако и земаља кандидата. РЕЗ Када је реч о Западном Балкану, овај извештај подвлачи важност дијалога, реформи и потпуног усклађивања са спољном политиком ЕУ, укључујући и санкције“, рекао је Мекалистер.
Србија да се усклади са санкцијама ЕУ против Русије
У резолуцији, коју Одбор ЕП припрема сваке године као одговор на извештај високог представника ЕУ за спољне послове и безбедносну политику и која треба да послужи као водич за приоритете нове Комисије и нове високе представнице ЕУ, поздравља се „успешан наставак дијалога“ о заједничкој спољној и безбедносној политици између ЕУ и партнера на Западном Балкану и важност ових партнерстава за мир и безбедност.
У резолуцији се понавља и став да Србја, како би напредовала у евроинтеграцијама, треба се усклади са санкцијама ЕУ против Русије, као и да напредује у реформама везаним за ЕУ.
У документу се власти у Србији позивају да „обезбеде конструктиван и инклузиван дијалог у целом политичком спектру“.
Наводи се да је „правилно функционисање демократских институција у сржи процеса приступања Србије ЕУ и методологије приступања ЕУ“.
Што се тиче дијалога Београда и Приштине, изражава се жаљење због недостатка напретка у примени пута ка нормализацији односа и позива на улагање напора и посвећивање капацитета дијалогу који се води уз посредовање ЕУ.
Висока представница ЕУ позива се да искористи нови мандат Комисије како би се превазишао застој и дао нови подстицај дијалогу, као и да осмисли нови, иновативан и уравнотежен приступ у посредовању између две стране, док се ЕП обавезује да ће блиско сарађивати специјалним изаслаником ЕУ за дијалог.
Европски парламент данас је, са 399 гласова за, 198 против и 71 уздржаним, усвојио и резолуцију о заједничкој безбедносној и одбрамбеној политици (ЗБОП) известиоца у Одбору ЕП за спољне послове и безбедносну политику Николаса Паскуаал Де Ла Партеа, у којој су изразили дубоку забринутост због „очигледне промене у ставу САД“ према рату у Украјини.
Они су снажно осудили све покушаје да се украјинско руководство уцени да се, како су навели, „преда руском агресору са јединим циљем објављивања мировног споразума“.
Истовремено су навели да могући мировни споразум, који поштује независност, суверенитет и територијални интегритет Украјине, треба да буде праћен чврстим и кредибилним безбедносним гаранцијама „у циљу одвраћања будуће руске агресије“.