Лидер парламентарне већине партије Грузијски сан Мамука Мдинарадзе изјавио је да ће партија Уједињеног националног покрета (УНМ) бившег председника те земље Михаила Сакашвилија и њене сателитске политичке снаге бити проглашене неуставним, а њихови чланови више неће моћи да учествују ни на каквим изборима у земљи.
Он је најавио увођење закона који је назвао „законом о партијама наследницима“, а који циља на опозиционе групе које владајућа партија сматра „непријатељским“ према држави, преноси грузијски портал Цивил.ге.
Према његовим речима, закон има за циљ да забрани политичке снаге „чије су активности, састав доносилаца одлука или статутарни циљеви“ идентични Сакашвилијевој партији, рекао је Мдинарадзе, описујући их као „антигрузијске, антиуставне, антинационалне и злочиначке“.
Он је такође најавио план владајуће странке да се поднесе жалба Уставном суду Грузије, тражећи проглашење Уједињеног националног покрета и „његових сателитских партија“ неуставним.
„Подсећамо да је проглашење Уједињеног националног покрета неуставним било и наше предизборно обећање. Већ је јасно да ће нам коначни закључак привремене истражне комисије парламента дати чврсту основу да се жалимо Уставном суду Грузије у вези са проглашењем ‘Националног покрета’ и његових сателитских партија неуставним“, рекао је Мдинарадзе на конференцији за новинаре.
Као потенцијалне мете закона, он је идентификовао четири главне опозиционе политичке снаге, које су прешле цензус на парламентарним изборима 26. октобра 2024. године.
Они чине оно што је назвао „колективним УНМ“, чијим члановима, како је рекао, више неће бити дозвољено да учествују ни на каквим изборима.
У супротном је, како је рекао, „немогуће да се појави права, акциона, оријентисана ка националним интересима, снажна опозиција, која неће бити заузета испуњавањем налога примљених изван земље“.
Мдинарадзе је најавио и продужење мандата привремене парламентарне Истражне комисије, која истражује наводне системске злочине под претходном Уједињеном националном владом, на период од 2003. до данас, односно укључујући период од 2012. године када је на власт дошао Грузијски сан.