Више од 70 земаља до сада је пријавило учешће на изложби Еxпо 2027. Да ли ће Србија премашити број земаља учесница у односу на последњу специјализовану изложбу у Астани и шта је та изложба оставила градовима у којима је до сада одржана? О свему томе говорио је за Еуронеwс директор предузећа Еxпо 2027 Душан Боровчанин.
Боровчанин је истакао да тренутни одзив на позив за учешће на светском сајму представља велики успех, нарочито узимајући у обзир како су се пријавиле велике силе попут Русије и Кине.
„Оно што је још важније, чекамо и званичну пријаву Сједињених Америчких Држава, што додатно потврђује значај и глобални интерес за Еxпо 2027“, рекао је Боровчанин.
Он је подсетио да је преостало нешто мање од два месеца до званичног позива, што значи да се све одвија по плану и да одзив превазилази очекивања.
„Ово је за нас велики успех јер доказују да су земље широм света заинтересоване за Београд као домаћина. И то је само потврда свега онога што смо већ знали током кандидатуре“, рекао је Боровчанин.
„Мислим да је резултат фантастичан, с обзиром на то да смо интерно зацртали да до краја ове године пребацимо бројку од сто, и да смо са позивањем почели крајем новембра, односно почетком децембра. Иако смо се суочили са празничном сезоном, укључујући Нову годину и божићне празнике, одзив је изузетно позитиван“, додао је Боровчанин.
Он је истакао да интересовање за Београд, као град домаћин Еxпо 2027, није било изненађење.
„Тај одзив говори оно што смо знали током кандидатуре и кроз све фазе процеса признања, као и кроз комуникацију са земљама и сарадњу са бироом. Знали смо да постоји велико интересовање за Београд“, додао је Боровчанин, подсећајући да су организатори чекали да се потврди та претпоставка.
Нагласио је да је тренутни одзив разлога за понос, како за организаторе, тако и за све грађане Србије.
„Мислим да можемо бити задовољни како тренутно тече одзив и да овај процес иде у правом смеру“, рекао је наш саговорник.
Говорећи о циљевима организатора, Боровчанин констатује успешност претходне изложбе у Астани, у Казахстану.
„Ја бих пре свега рекао да је та изложба била јако успешна, 170 земаља је било у Казахстану, четири милиона посетилаца, дакле, то је огроман успех, и са моје тачке гледишта успех можемо да меримо на различите начине“, каже Боровчанин.
Према његовим речима, ЕXПО изложбе имају јединствену предност у односу на друге мега догађаје попут летњих олимпијских игара или Светског првенства у фудбалу.
„Док остали мега догађаји имају форме такмичења које захтевају изградњу стадиона и игралишта, ЕXПО је прилика за сваку земљу домаћина да представи свој властити пројекат“, рекао је Боровчанин.
Он је нагласио да овај формат омогућава градовима да унапред планирају пројекте који ће им користити и након завршетка изложбе.
Свака земља домаћин може да размишља о дугорочним користима, чиме се ЕXПО издваја од других догађаја, рекао је наш гост.
Боровчанин је такође говорио о дугорочним ефектима које ЕXПО оставља на економију и туризам.
„Градови попут Лисабона, Севиље и Сарагосе постали су глобално препознатљиви и остварили значајан раст у туристичким посетама. То су градови који нису много већи од Београда, а ипак су имали петоструко или десетоструко већи број туристичких долазака“, истакао је Боровчанин.