И Путин признао еколошку катастрофу: Ситуација у Керчком мореузу више него озбиљна, волонтери без адекватне опреме

Ekoloska katastrofa

Руски научници критиковали су одговор власти на нафтну мрљу коју је изазвало потонуће два танкера у Керчком мореузу близу Крима, истичући да екипе и волонтери који су ангажовани за чишћење обала немају одговарајућу опрему.

Још 15. децембра, два руска танкера, Волгоњефт-212 и Волгоњефт-239 насукала су се током олује у Керчком мореузу, који раздваја Русију од украјинског полуострва Крима, које је ова земља анектирала 2014. године.

Први танкер је потонуо, док је други претрпео озбиљна оштећења. Једна особа је изгубила живот, а 26 чланова посаде је евакуисано.

Оба танкера, старија од 50 година, преносила су укупно око 9.200 метричких тона мазута, а према информацијама руских власти, око 40 одсто терета вероватно се излило у море.

Три дана касније, руско министарство за ванредне ситуације известило је да се операција чишћења спроводи дуж 49 километара обале, посебно у обалним летовалиштима у области Краснодар на југозападу земље.

Осим тога, руске власти су прогласиле ванредно стање у више области, укључујући Анапу, популарну туристичку дестинацју близу Азовског мора.

Контаминирано близу 200.000 тона тла

Хиљаде волонтера мобилисано је да чисти обале југозападне Русије, туристичке регије коју прекривају пешчане плаже, сада загађене мазутом.

Међутим према речима научника, опрема која је доступна, није довољна.

„На терену нема булдожера, нема камиона. Суштински, скоро да нема техничке опреме“, изјавио је хидролог Виктор Данилов-Данилијан, научни директор Институа за решавање проблема воде, на конференцији за новинаре Руске академије наука.

„Волонтери имају само лопате и пластичне кесе које се цепају. Када дође олуја те кесе поново заврше у мору. То је неизџива ситуација“, рекао је Данилијан.

Могуће је да је нафтна мрља контаминирала до 200.000 тона тла, изјавио је у понедељак руски минситар за природне ресурсе.

Гувернер Краснодара Венијамин Кодратијев рекао је да је прикупљено скоро 30.000 тона загађеног тла.

Штавише, и председник Путин је прошле недеље признао да је дошло до еколошке катастрофе.

Загађење ће стићи и до Крима

Сергеј Осташ, професор на Руској академији природних наука и стручњак за индустријску екологију, проценио је на истој конференцији за штампу да би загађење могло убрзо да стигне до Крима.

„Не смемо имати илузије да ће Крим остати чист“, рекао је позивајући на акцију што је пре могуће.

Украјинско министарство за заштиту животне средине је након потонућа танкера указало на „претњу од еколошке катастрофе великих размера у Црном мору“.

Ова нафтна мрља могла би да буде узрок смрти 21 делфина, проценио је у среду специјализовани центар „Делпха“, објашњавајући да су потребне додатне анализе како би се потврдио узрок смрти делфина.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.