Како ће радити контроверзни Европски небески штит: Ствара се трослојни систем противваздушне одбране

Protivvazdusna odbrana

Планови за европски систем противваздушне одбране у стилу израелске Гвоздене куполе и даље су контроверзни након што је Немачка одлучила да се држи израелског произвођача како би изградила оружје вредно више милијарди евра које чини кичму система.

Озбиљни планови за Европски небески штит (Еуропеан Скy Схиелд Инитиативе или ЕССИ) покренути су 2022. године након што је Русија напала Украјину, а иницијатива броји 21 државу чланицу, укључујући Велику Британију, Холандију, Пољску, Грчку и Финску, које су сагласне да сарађују у набавци и одржавању одбрамбених система и користе их за подршку једна другој, пише Еуронеwс.

Оружје ће на крају бити интегрисано у већ постојећу мисију НАТО-а која „штити територију Алијансе… од било какве ваздушне или ракетне претње или напада“, наводи се на сајту НАТО-а.

У срцу ове иницијативе је Арроw 3, израелско-амерички одбрамбени систем ракета који може да пресреће балистичке ракете дугог домета. Технологија је недавно била изложена када ју је Израел употребио да обори иранске ракете након напада на иранску амбасаду у Сирији раније ове године.

Портпарол Савезног министарства одбране Немачке рекао је за Еуронеwс у јулу, девет месеци након почетка сукоба на Блиском истоку, да нема промена и да се набавка одвија према плану.

Зашто немачка поруџбина изазива контроверзу?

Немачки Бундестаг је 28. септембра 2023. потписао декларацију о намерама за споразум вредан четири милијарде евра са Израелском аерокосмичком индустријом (ИАИ), делом израелских одбрамбених снага (ИДФ), за њен систем оружја Арров 3 који је заједнички развијен са америчким Боингом.

Девет дана касније, палестинска милитантна група Хамас покренула је изненадни напад на Израел, чиме је започео рат Израела против Газе у којем је погинуло више од 37.000 цивила, према Уједињеним нацијама, и расељено више од два милиона.

Договор око Арроw 3 формализовао је Бундестаг у новембру. У питању је породица пресретачких пројектила који „надгледају, откривају, прате и уништавају“ долазеће нападе „далеко од њихове мете“, са потпуно аутоматизованим системом контроле, према брошури ИАИ за систем. Развио га је ИАИ у сарадњи са америчким Боингом.

ИАИ тврди да је Арров 3 „најприступачнији одбрамбени систем који је доступан“, али није одговорио на захтев Еуронеwс-а за коментар уговора.

Шеј Гал, потпредседник за спољне односе ИАИ-а, рекао је за Дефенце Неwс ове недеље да су повећали број смена и запослили више радника како би инсталирали Арроw 3 у Немачкој негде током следеће године.

Једна студија сугерише да је Израел девети по величини светски извозник оружја 2024. године, а Немци су један од њихова три највећа клијента. Немачко оружје такође чини 30 одсто укупног израелског увоза оружја, а остатак долази из САД.

Немачка влада се такође суочава са тужбом Европског центра за уставна и људска права због продаје оружја Израелу.

Одлука Европске уније да заустави увоз или извоз оружја у Израел због рата у Гази није донета, упркос позивима на ембарго на оружје од стране УН, 1.500 државних службеника ЕУ и владе Белгије, која је држала ЕУ председништво до јуна.

Портпарол ЕУ је рекао да све одлуке о извозу оружја доносе појединачне државе чланице.

Европска иницијатива заштите неба имаће три слоја противракетне одбране кратког, средњег и дугог домета.

Ово су удаљености које сваки тип пројектила може заштитити:

Кратак домет: У кругу до 15 км и шест км висине
Средњи домет: У кругу од 15-50 км и 25 км висине
Дуги домет: У кругу од више од 50 км и 35 км висине
Немачке компаније „Рајнметал“ и „Диехл Дефенце“ су главни произвођачи система кратког домета Скyрангер 30 и средњег домета ИРИС-Т.

Немачка компанија за развој сензора „Хенсолдт“ снабдеваће обе компаније са радарском технологијом.

„Рејтеон“ из САД производи одбрамбени систем дугог домета Патриот, иако ће се саме ракете производити у Европи, према немачком министарству.

Арроw 3 може заштитити земље од свих врста пројектила, према ИАИ. То је једини систем за пројекат Европског небеског штита који Немци набављају из Израела.

Скyрангер 30

За одбрану кратког домета, Немци су изабрали Скyрангер 30: породицу копнених мобилних одбрамбених система који омогућавају снагама да истовремено надгледају нападе из ваздуха и са земље, према опису на сајту „Рајнметала“.

У фебруару су Немци закључили почетни уговор за 600 милиона евра за до 49 јединица Скyрангер 30 са „Рајнметалом“, наводи се у саопштењу за медије.

То се догодило неколико недеља након што је Немачка саставила конзорцијум са „Рајнметалом“, „Диехл Дефенце-ом“ и „Хенсолдтомом“, са задатком да интегришу национални систем противваздушне одбране земље по цени од 1,2 милијарде евра.

Аустријанци су у фебруару купили 36 система противваздушне одбране у оквиру ЕССИ за своја оклопна возила на точковима, што је мала модификација немачког модела која ће их коштати најмање 1,8 милијарди евра.

На маргинама конференције Еуростатори у јуну, Данска и Мађарска потписале су споразум са Немачком о заједничкој набавци Скyрангер 30 за њихове војске. Извештаји кажу да Литванија такође размишља о куповини тог система.

ИРИС-Т СЛМ

ИРИС-Т СЛМ је ракета средњег домета која користи инфрацрвену технологију у својој бојевој глави за обраду слика долазећих напада, наводи немачка војска.

Једна батерија СЛМ-а има три лансера монтирана на камионе са по осам пројектила, све са дометом од 40 км, заједно са посебним командним возилом које прати све ракете у исто време.

Украјинци су почели да користе систем ИРИС-Т 2022. током руске инвазије, а „Диехл Дефенце“ тврди да се систем „доказао у борби“.

ИРИС-Т је један од најпопуларнијих система у оквиру ЕССИ-ја, с тим да су Естонија, Летонија, Словенија и Немачка потписале уговоре са произвођачем у последњих годину дана.

Један од највећих послова, заједничка набавка коју су потписале Летонија и Естонија, вредна је 600 милиона евра.

Литванија и Аустрија такође разматрају куповину система ИРИС-Т, преносе медији.

Патриот

Систем Патриот ГЕМ-Т гађа авионе, крстареће ракете и балистичке ракете мањег домета кроз систем навођених ракета.

Патриот систем се већ користи у неким земљама ЕУ, попут Шведске, Грчке, Пољске, Холандије и Шпаније.

„Рејтеон“, амерички произвођач система Патриот, ради са немачким „МБДА Деутсцхланд“ преко заједничког предузећа „ЦОМЛОГ“ на производњи ракета за Патриот у Европи за ЕССИ из претходно постојеће локације у Шробенхаузену у Баварској, која већ поправља и модернизује ракете.

НАТО, задужен за набавку система Патриот, дао је „ЦОМЛОГ-у“ уговор од 5,6 милијарди евра у јануару, што је њихов први уговор у оквиру ЕССИ.

Уговором се плаћа 1.000 ракета Патриот које ће заједно користити Немачка, Холандија, Румунија и Шпанија.

„Хенсолдт“ је добио уговоре у вредности од милијарду евра за своје учешће у ЕССИ пројектима у првих шест месеци 2024. године, наводи се у саопштењу за штампу на њиховој веб страници.

Своје сензорске и радарске производе пружају директно немачкој влади, Летонији и Словенији путем ЕССИ.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.