Ко је нови премијер Канаде Марк Карни и шта његове прве изјаве говоре о односима са САД?

Premijer Kanade

Марк Карни ће постати нови премијер Канаде након што га је владајућа канадска Либерална странка изабрала за свог лидера у недељу, како би заменио Џастина Трудоа.

Трудо је поднео оставку на функцију премијера 6. јануара због растућих унутрашњих проблема, што је довело до опадања његове популарности у земљи. Обећао је да ће остати на власти док његова странка не изабере његову замену.

Канадски лидер је био под притиском своје странке која је изгубила поверење у њега, што је резултирало лошим резултатима у анкетама. У месецима који су претходили Трудоовој оставци, анкете су показивале да његов главни ривал Пјер Полиев из Конзервативне странке води са значајном двоцифреном разликом.

Карни је победио на изборима за лидера Либералне странке са готово 86 одсто гласова, а у свом првом говору као лидер брзо је заузео изазован став према претњама америчког председника Доналда Трампа, преноси Еуронеwс.

„Постоји неко ко покушава да ослаби нашу економију. Доналд Трамп је, као што знамо, поставио неоправдане царине на оно што производимо, што продајемо и како зарађујемо за живот. Напада канадске породице, раднике и предузећа, а ми не смемо да дозволимо да успе, и нећемо“, упозорио је Карни.

Карни је рекао да ће Канада задржати своје узвратне царине док „Американци не покажу поштовање према нама“.

„Нисмо тражили ову борбу, али Канађани су увек спремни када неко други баци рукавицу. Не треба да праве грешку, у трговини, као и у хокеју, Канада ће победити“, додао је Карни.

Карни је у својим претходним улогама управљао финансијским кризама док је био на челу Банке Канаде. Именован је за гувернера Банке Енглеске 2013. године, под тадашњим британским премијером Борисом Џонсоном, поставши први странац који је руководио енглеском централном банком од њеног оснивања 1694. године.

Његово именовање је добило двостраначко признање у Уједињеном Краљевству, јер је Карни био глобално признати стручњак у свом пољу. Под његовим вођством, Канада је била међу првим великим земљама које су се опоравиле од штетних утицаја финансијске кризе 2008. године.

Конзервативци из опозиције у Канади су се надали да ће избори бити фокусирани на Трудоа, чија је популарност опала како су цене хране и становања значајно порасле у земљи, али и имиграција скочила.

Трампов трговински рат и његове изјаве о томе да би Канада „требало да постане 51. америчка савезна држава“ изазвали су гнев Канађана. Многи отказују путовања јужно од границе и избегавају куповину америчких производа када год је то могуће.

Пораст канадског национализма ојачао је шансе Либералне странке на парламентарним изборима. Њихов резултат се стално побољшава у анкетама.

„Американци желе наше ресурсе, нашу воду, нашу земљу, нашу државу. Размислите о томе. Ако успеју, уништиће наш начин живота. У Америци је здравствена заштита велики бизнис. У Канади је то право“, рекао је Карни.

Карни је рекао да је Америка „лонац за топљење, а Канада мозаик“. „Америка није Канада. И Канада никада, никада неће бити део Америке ни на који начин, облику или форми“.
Након деценија билатералне стабилности, очекује се да ће гласање о наредном лидеру Канаде сада бити фокусирано на то ко је најбоље припремљен да се суочи са претњом коју представља Трамп.

„Ово су мрачни дани, мрачни дани које је проузроковала земља којој више не можемо да верујемо. Опорављамо се од шока, али никада не смемо заборавити лекције. Морамо да се бринемо за себе и да пазимо једни на друге. Морамо да се ујединимо у тешким данима који долазе“, рекао је Карни.

Трамп је одложио царине од 25 одсто на многе производе из Канаде и Мексика на месец дана, услед широко распрострањених страхова од ширег трговинског рата. Међутим, претња је остала, јер је најавио друге царине на челик, алуминијум, млечне производе и друге продукте.

Карни је високобразовани економиста са искуством на Волстриту, који је дуго био заинтересован за улазак у политику и долазак на место премијера, али будући да долази из пословног и финансијског сектора, нема политичко искуство.

Карни је бивши извршни директор Голдман Сакса. Радио је 13 година у Лондону, Токију, Њујорку и Торонту, пре него што је 2003. године именован за заменика гувернера Банке Канаде.

Године 2020. почео је да обавља дужност специјалног изасланика Уједињених нација за климатску акцију и финансије под генералним секретаром УН Антониом Гутерешом.

Карни се такмичио са познатијим именима у трци за лидера Либералне странке. Суочио се са потпредседницом владе – и бившом министарком финансија – Кристијом Фриланд. Она је дала оставку у влади у децембру након што је Трудо изјавио да је више не жели као министарку финансија, одлучивши да је задржи на позицији потпредседнице владе и као главну особу за односе са САД.

Будући канадски лидер је надмашио Фриланд, која је освојила само осам одсто гласова, док је Карни сакупљао гласове један по један од министара у кабинету и чланова парламента од када је објавио своју кандидатуру у јануару.

Карни, који ће положити заклетву у наредним данима, можда неће задржати ту функцију дуго. Очекује се да ће убрзо изазвати ванредне изборе или ће он сам расписати изборе, или ће опозиционе странке у парламенту то условити гласањем о неповерењу касније овог месеца. Либералној странци је наложено да одржи опште изборе најкасније до 20. октобра.

Трудо је позвао присталице Либералне странке да се укључе и подрже новог лидера.

„Ово је тренутак који дефинише нацију. Демократија није нешто што се подразумева. Слободе нису нешто што се подразумева. Чак ни Канада није нешто што се подразумева“, рекао је он.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.