Након разорних поплава које су пре три године погодиле пакистанску провинцију Синд, на хиљаде породица је, у замену за новчану надокнаду, удало малолетне ћерке, познате као “монсунске невесте“, а међу њима била је и 13-годишња Асифа.
Асифа, која сада има 15 година и мало дете, рекла је за Ал Џазиру да су је родитељи обавестили да се удаје на дан венчања, које је описала као веома скромно.
“Нисам заиста разумела шта брак укључује. Нисам схватила да то значи да будем са мушкарцем старијим од мене, неким кога нисам познавала или изабрала“, рекла је Асифа.
Асифа је навела да су она и њен супруг сада у дуговима, јер је он позајмио 300.000 пакистанских рупија (око 990 евра) да би их дао њеној породици када су пристали на брак, а које сада не може да врати.
Асифа каже да њени родитељи “нису имали избора“ осим да је удају, након што су изгубили све у поплавама, због чега нису имали начина да прехране сву децу.
У овом региону се скоро четвртина девојчица уда пре 18. година, иако је то забрањено пакистанским законом.
Прошле године је само у једном селу забележено 45 случајева венчања деце, углавном девојчица, али и неких дечака, млађих од 18 година, наводи Суџаг Сансар, невладина организација која ради на борби против дечијих бракова у региону.
Пакистански закон о ограничењу дечијих бракова из 1929. одредио је законску старосну доб за брак за дечаке на 18 и 16 за девојчице.
У априлу 2014. Скупштина Синда усвојила је Закон о ограничењу дечијих бракова Синда, који је променио минималну старосну доб на 18 и за девојчице и за дечаке.
Бирхмани верује да је пораст дечјих бракова директно повезан са поплавама, јер се једна трећина ових малолетних бракова догађа у мају и јуну, непосредно пре него што почну монсунске кише.
“Пре кише 2022. девојке се не би удавале тако младе у овој области“, каже Бирхмани.
За многе породице, одлука да удају девојчице постала је средство за преживљавање, али такође угрожава њихово образовање, здравље и будућност, наводи Ал Џазира.
Монсунске кише, које су некада биле спас за милионе пакистанских фармера и кључне у нормалном циклусу производње хране, постале су несталние и оштре, изазивајући пустош на пољопривредним земљиштима и погоршавајући несташицу хране.
Поред тога, растуће температуре убрзавају топљење глечера на северу земље, доприносећи набујању река и огромној одбрани од поплава.
Нису спроведене никакве формалне студије о дечијим браковима, али невладине организације као што је Суџаг Сансар тврде да анегдотски докази сугеришу да та пракса постаје раширена широм земље у целини.