Мађарски парламент је ове недеље усвојио је закон којим се забрањују све Параде поноса у тој земљи и дозвољава властима да користе софтвер за препознавање лица, за идентификацију учесника. Закон, који су подржале странка Фидес премијера Виктора Орбана и њихов коалициони партнер Демохришћани, усвојен је у парламенту по убрзаној процедури, након што је поднет само дан раније.
Наиме, њиме се мења мађарски закон о окупљању грађана како би се сматрало прекршајем одржавање или присуствовање догађајима који крше мађарски закон о заштити деце, који забрањује “приказивање или промоцију хомосексуалности малолетницима млађим од 18 година”.
Како су светски медији пренели, према новом закону присуствовање забрањеном догађају биће кажњавано и до 200.000 мађарских форинти (500 евра), које ће држава исплатити “службама за заштиту деце”. Власти могу користити алате за препознавање лица да идентификују појединце који присуствују забрањеном догађају и тако их казне.
Овај закон изазвао је бурне реакције, како унутар Мађарске, тако и на међународној сцени. Током гласања у парламенту, опозиција је организовала протесте, а неки посланици су чак палили бакље у парламенту.
Такође, испред парламента организовани су протести, док је опозиција оштро критиковала владу због покушаја да угрози основна људска права ЛГБТQ заједнице.
Бодиш: Закон као средство за придобијање екстремне деснице
Новинар из Будимпеште Габро Бодиш каже за Еуронеwс Србија да овај закон није само реакција на организовање Параде поноса, већ представља ширу политику којом се влада Виктора Орбана бори за политичку премоћ.
„Закон је шири и опаснији него што се своди само на забрану Парада поноса. Влада има могућност да забрани било који јавни скуп који се не поклапа са њиховим принципима заштите деце“, рекао је Бодиш, додајући да је ово само један од корака у кампањи Орбана да придобије подршку десничарских бирача уочи предстојећих избора.
Он је нагласио да се у Мађарској већ неколико месеци бележи тренд раста популарности опозиције, што је вероватно и разлог зашто је влада одлучила да предузме овакве мере.
„Влада је у паници. Популарност опозиционих странака, посебно лидера ТИСА Петера Мађара, стално расте, док Орбан губи подршку. У том контексту, закон може бити схваћен као одговор на унутрашње политичке турбуленције“, рекао је Бодиш.
Према Бодишу, закон има за циљ да привуче бираче екстремне деснице, који су све бројнији у Мађарској.
„Овај закон је начин да се прикупи подршка десничарских бирача. Поред тога, постоји и конкуренција са екстремнијим десним странкама које су у порасту. Фидесу је потребна та подршка да би задржао доминацију на политичкој сцени“, додао је Бодиш.
На питање о реакцијама из ЕУ, Бодиш је рекао да се тек очекују.
„Још није било званичних реакција из ЕУ, али сигурно ће их бити. Овај закон сигурно није у складу са принципима ЕУ“, рекао је, напомињући да Мађарска под Орбановим вођством све више показује дистанцу према Бриселу и ЕУ уопште.
Да ли је мађарски закон политичка манипулација?
Новинар и ЛГБТQ активиста Милан Николић и народни посланик др Борислав Антонијевић имају различите ставове по питању дешавања у Мађарској. Док Николић сматра да је овај закон још један у низу политичких трикова који угрожавају људска права, Антонијевић се противи само селективним ограничењима сексуалности, али у оквиру вредности које сматра традиционалним.
Наиме, Николић истиче да је усвајање закона у Мађарској политички мотивисано и да се користи како би се придобила подршка екстремне деснице.
„Ово је политичка игра. Виктор Орбан, након 15 година власти, сада користи реторику која долази из Русије, тврдећи да постоји ‘ЛГБТ идеологија’ која угрожава традиционалну породицу. Овај закон је покушај да се придобије подршка екстремних десничарских бирача,“ рекао је Николић.
Он сматра да је закон у основи напад на људска права, истичући да су мањине, попут ЛГБТQ заједнице, често мета политичких манипулација.
„Питање људских права, попут права мањина, увек постане лоптица за пребацивање у кризним временима. Слободе ЛГБТQ заједнице су крхке, и увек су први на удару у политичким играма,“ додао је Николић.
Говорећи о утицају Парада поноса на друштво, Николић тврди и да Парада поноса није имала негативан утицај на наталитет у Мађарској.
„За 30 година постојања Парада поноса у Будимпешти, ниједан негативан ефекат на наталитет или традиционалну породицу није забележен. То је потпуно празна прича која се наметнула, као да постоји опасност за породицу,“ рекао је Николић
Антонијевић је такође изнео своје мишљење о закону и рекао да сматра да треба генерално ограничити приказивање сексуалности деци, а не само хомосексуалности.
Opposition lawmakers in Hungary ignite smoke bombs while parliament passes law banning Pride events#nocomment pic.twitter.com/Pz6YSBxOjS
— NoComment (@nocomment) March 18, 2025
„Зашто се ограничава само хомосексуалност? Приказивање сексуалности деци уопште треба бити ограничено. То треба да буде ствар породице, образовног система и државе,“ рекао је Антонијевић, додајући да је овакво селективно ограничавање дискриминација.
У вези са вредностима традиционалне породице, Антонијевић је изразио забринутост због глобалних промена које се дешавају у друштвима.
„Вредности традиционалне породице су нарушене током година, и сада се промовишу идеје које нису у складу са природом,“ рекао је Антонијевић и додао:
„Постоји само два пола, мушки и женски. Не можемо се супротставити природи. Сви знамо да постоје само два пола и то је нешто што се не може променити,“ рекао је Антонијевић.