Мали после колегијума Социјално-економског савета Србије: Сада не сме да се направи ниједан агресиван потез

Sinisa Mali

Повећање минималне цене рада за наредну годину биће сигурно веће од 10 одсто, изјавио је први потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали и изразио очекивање да ће коначна одлука о расту минималца бити позната 28. августа.

„Ми смо још јуче изашли са ставом да ће повећање минималне зараде бити најмање двоцифрено у то нема сумње. Ја верујем да ће бити више од 10 одсто“, рекао је Мали новинарима после колегијума Социјално-економског савета Србије, коме је присуствовао и премијер Милош Вучевић.

Мали је навео да се у овом тренутку гледа да ли може минимум захтева синдиката да се испуни и да ли може да се дође до изједначавања минималне зараде са минималном потрошачком корпом.

„Гледамо да то успемо, а да у исто време послодавцима изађемо у сусрет са тиме да повећањем неопорезивог дела дохотка умањимо и притисак и трошак за њих, јер нама је циљ да људи раде“, рекао је министар финансија.

Како је нагласио, сада не сме да се направи ниједан потез и да неко агресивно велико повећање минималне зараде доведе до отпуштања радника.

„Покушавамо то да избегнемо и онда балансирамо та два фактора“, рекао је Мали и најавио у наредна два дана, односно током викенда тежак рад.

Мали је истакао да се коначна одлука и став о висини минималне зараде очекује 28. августа, дакле у наредну среду, када ће бити и званична седница Социјално економског савета.

Он је навео и податак да је стопа раста БДП Србије у првој половини ове године била 4,5 одсто и да се за наредну годину предвиђа раст од 4,2 одсто и да је то један од фактора који одлучује или утиче на одлуку када је висина минималне зараде у питању.

Други фактор је продуктивност рада и она је за првих пет месеци ове године у Србији око 3,6 одсто, рекао је Мали и додао да тако и са те стране свако повећање минималне зараде неће довести до повећања инфлаторних очекивања.

„Можемо да се похвалимо и да никада нисмо имали већи број запослених. У Србији тренутно ради, плаћа порезе, плаћа доприносе преко 2.360.000 људи, дакле на овај број становника ово је рекордан број запослених. Стопа запослености историјски је на највишем нивоу 50,9 одсто, док је стопа незапослености с друге стране на историјски најнижем нивоу 9,4 одсто и то је веома важно“, рекао је Мали.

Он је додао и да податак из маја показује да смо први пут у историји просечна плата прешла 100.000 динара, тачније она је 100.170 динара или негде 855 евра.

„Влада Србије остаје при програму да у Србији 2025. просечна зарада у децембру буде преко 1.000 евра, а до 2027. да пређемо ниво од 1.400 евра“, казао је Мали.

Председница Уједињених гранских синдиката „Независност“ Чеданка Андрић захвалила је свима који су били укључени у техничке преговоре о минималној цени рада на три техничка састанка.

Она је казала да је данашњи састанак показатељ тога да су сви уложили додатне напоре, како би се првобитне понуде побољшале.

Андрићева је подсетила да је став Владе Србије био повећање минималне зараде између осам и 10 одсто, а послодаваца негде између седам и осам одсто.

„Наш циљ је да влада повећа понуду, а да послодавци могу да испрате тај предлог. Преко викенда, ће се радити калкулације пре свега Министарство финансија како би се видело шта би то конкретно значило и која је то понуда за седницу Социјално-економског савета у среду 28. августа, а прије тога ћемо имати консултације још у понедељак како бисмо и ми имали простора да на нашим телима се консултујемо и да имамо спремне одговоре у среду“, рекла је она.

Према њеним речима, почетна позиција у преговорима није задовољавала у потпуности синдикат, али преговори су ту и мора се наћи неко средње решење.

„Ја се заиста надам и убеђена сам да до данашњег састанка не би ни дошло да не постоје услови да понуда буде већа од 10 одсто. Тако да у среду очекујем заиста успешнан резултат на седници Социјално-економског савета. То је онда и једна позиција много боља за преговоре за следећу годину уколико дођемо до договора“, рекла је Андрић.

Председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић рекао је да су преговори о минималној цени рада за наредну годину тешки, али да је у њима направљен помак који говори о томе да би могло да се и у будућности преговора.

„Данас смо имали колегијум Социјално-економског савета и чимњеница да је и премијер био ту, као и министар финансија говори о томе да покушавамо да дођемо до неког компромисног решења“, рекао је Орбовић.

Председник Уније послодаваца Србије Милош Ненезић рекао је да је задовољан начином на који се води социјални дијалог и да се Унија нада да ће доћи до неког консензуса око минималној цени рада у 2025.

Он је нагласио и да до 28. августа када ће бити седница СЕС има још времена да се приближе ставови свих учесника у преговорима.

Казао је да је Унија послодаваца Србија спрремна да напорави одређени уступак у преговорима јер, како каже, Влада Србије обећава да ће уколико настане нека разлика надокнадити послодавцима.

Преговори представника Владе Србије, репрезентативних синдиката и то Савеза самосталних синдиката Србије и УГС „Независност“, и послодаваца, односно Уније послодаваца Србије око утврђивања минималне цене рада за следећу годину почели су 15.августа.

По закону влада је дужна да до 15. септембра донесе одлуку о минималној цени рада за следећу годину.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.