Министар финансија и први потпредседник Владе Србије Синиша Мали говорио је о свим важним и актуелним темама, у јутарњег програма на Пинку.
Како каже, за сада је своје учешће на Еxпу потврдило чак 112 земаља.
– Наредне недеље ће бити највећи икада догађај организован у Србији, иако је то само припрема за Ехпо. До сада је 112 земаља потврдило своје учешће, што је до сада највећи број 2027. године, Србија и Београд ће бити центар света. Наредне недеље ће доћи важни људи у Србију из 140 земаља који ће боравити два дана како би се упознали са свим стварима. Замислите само ту логистику и колико је то посла. Еxпо је наша највећа развојна шанса икада. Градимо потпуно нови мали град у Сурчину – рекао је Мали и навео да се ради о одличним стварима за развој инфраструктуре.
Каже да ће бити кампања у целом свету о доласку у Србију, а додаје да ће се ићи и са развојним планом за 2035. годину.
За 2025. годину све је испуњено, наводи Мали.
– Биће преко 1.000 евра просечна плата у децембру 2025. године – казао је Мали, а истиче да су се некада смејали председнику Србије Александру Вучићу када је рекао да ће 2019. просечна плата бити 500 евра.
Повећање плата и пензија
Просечна плата 2012. године била је 329 евра, а 2027. године је циљ да се иде на 1.400 евра.
– Конкретне користи и бенефити за све грађане Србије. Све што радимо везано је за Еxпо – казао је Мали.
Најавио је нових 20 километара ауто-пута за Видовдан од Паковраћа до Пожеге, отварање 25 километара Дунавске магистрале – од Пожаревца према Голупцу, нових 14 км Моравског коридора до краја ове године, подизање минималца.
Стижу нове фабрике
Најавио је и пет нових фабрика – у Чачку, три у Нишу и у Новом Саду.
– Србија иде напред, све нам је под кишобраном Еxпа – казао је Мали.
Каже да је порука грађанима да Србија мора да иде напред, да морамо да се боримо за веће плате и пензије. Подсећа да смо 2012. године били на ивици банкрота.
– Сада је Србија центар света, добила је инвестициони рејтинг – рекао је Мали.
Два стуба економске политике Србије су:
1. инвестиције, подизање инфраструктуре
2. подизање животног стандарда
Истиче да стварање алиментационог фонда показује бригу државе.
– У ту сврху смо већ издвојили 500 милиона динара за ову годину. Уколико отац не плаћа алиментацију, држава ће то преузети на себе, а онда ћемо ми од оца то да наплатимо са каматом – рекао је Мали.
Закона о алиментационом фонду
Очекује усвајање Закона о алиментационом фонду ускоро.
– Осим тих великих пројеката и прича, важно је да покажете бригу за људе, да радите на повећању минималца, зарада, пензија – казао је Мали.
Истиче да ће он бранити тај закон у парламенту, али се иде са изменом и закона о јефтиним кредитима за младе, како би се изашло младима у сусрет.
– Ради се о јефтиним стамбеним кредитима за младе до 35 година где је учешће само 1 одсто – изјавио је Мали.
Држава гарантује банкама да ће кредити бити враћени и држава субвенционише део камате, казао је он.
– Имамо преко 5.000 заинтересованих, а преко 1.000 кредита је већ одобрено. То је огроман успех и показује бригу за младе – објаснио је Мали.




