Министарство спољних послова (МСП) Републике Србије изразило је озбиљну забринутост поводом јуче усмено изречене одлуке министра спољних послова Судана да призна једнострано проглашену независност тзв. Косова, и истакло да је упитан капацитет тренутне Владе Судана да доноси одлуке од виталног значаја за међународне односе.
МСП у саопштењу истиче да та одлука представља грубо кршење принципа међународног права, Повеље УН и важеће Резолуције 1244 СБ УН и позива Владу Судана да је преиспита, имајући у виду комплексност и деликатност ситуације.
– Тренутна политичка ситуација у Судану, коју карактерише неизвесност и недостатак легитимитета актуелне власти, доводи у питање валидност оваквих међународних одлука. Упитан је капацитет тренутне Владе Судана да доноси одлуке од виталног значаја за међународне односе, посебно у контексту питања која се тичу суверенитета и територијалног интегритета држава чланица Уједињених нација – наводи МСП.
МСП подсећа на претходне резолуције Савета безбедности УН, као и на важеће начине решавања статуса Косова и Метохије, које предвиђају дијалог, а не једнострано деловање.
– Та одлука не само да је у супротности са нормама међународног права, већ и поткопава напоре за мирно решење односа на Балкану. Министарство спољних послова Републике Србије позива међународну заједницу да поштује Повељу УН и принципе међународног права, и уздржи се од признања једнострано проглашене независности Косова, као и да подржи дијалог као једино одрживо решење. У исто време, позивамо Владу Судана да преиспита своју одлуку, имајући у виду комплексност и деликатност ситуације – наводи МСП.
Истиче се и да Србија, својим потезима, наставља да се залаже за очување суверенитета и територијалног интегритета, као и за јачање мира и стабилности у региону.
Председница привремених приштинских институција Вјоса Османи јуче је саопштила да ју је током јучерашњег састанка министар спољних послова Судана Али Јусуф Ал Шариф обавестио да је власт у Судану одлучила да призна независност тзв. Косова, као и да ће се приступити успостављању “дипломатских односа“.