Научници НАСА-е су током проучавања арктичких ледених плоча на Гренланду неочекивано пронашли и давно заборављени „град испод леда“, који је на тој територији саградила америчка војска у хладном рату.
Летелица Америчке националне свемирске агенције је у априлу ове године летела изнад Гренланда носећи радар и друге инструменте за мапирање дубине ледене плоче и слојева тла испод ње. Међутим, научници су накнадно на снимцима препознали и обрисе војне базе „Цамп Центурy“, која се састоји из низа тунела изграђених директно испод леда.
Овај напуштени „тајни град“ био је део тајног плана из времена хладног рата, познатог као „Пројекат ледени црв“ (Ицеwорм), у оквиру ког је требало да буде изграђено више од 4.000 километара тунела, који би потом били кориштени за чување и лансирање нукларних балистичких ракета средњег домета у случају сукоба са Совјетским Савезом.
Чед Грин, научник ЈПЛ лабораторије у оквиру НАСА-е, истиче да у почетку уопште нису знали шта виде на снимку Гренланда.
„Нови подаци показали су структуре тајног града на начин на који никад раније нису виђене“, рекао је он, преноси Спаце.цом.
Шта је „Цамп Центурy“
Изградња војне базе „Цамп Центурy“ почела је 1959. али је напуштена 1967. због високих трошкова и тешкоћа у одржавању тунела, којима је непрестано претило рушење, услед снажног притиска леда.
Пројекат „Ицеwорм“ требало је да користи Северни Гренланд као место лансирања ракета на Совјетски Савез, а тунели и ровови осмишљени су за тип модификованог пројектила познатог као „Ицеман“, који би био лансиран испод површине тла“.
Када је пројекат напуштен, оружје, канализација, гориво и други загађивачи су закопани, али отопљавање леда могло би поново да оголи ове опасне реликвије прошлости.
Америчка влада је 2017. чак објавила саопштење у ком „признаје реалност климатских промена и ризика који оне носе“ и обавезала се да ће сарађивати са владом Данске и властима Гренланда, да се „среде питања међусобне безбедности“ везана за „Цамп Центурy“.
Засад, међутим, база служи као упозорење и важан маркер који научницима омогућава да мере како глобално загревање утиче на делове света попут Гренланда.
„Без детаљног знања о дебљини леда, немогуће је знати како ће ледене плоче реаговати на рапидно загревање океана и атмосфере, што у великој мери ограничава нашу способност да пројектујемо стопе подизања нивоа мора“, каже стручњак за криосферу „ЈПЛ“ лабораторије Алекс Гарднер.