Добри макроекономски показатељи који се огледају првенствено у очуваној финансијској стабилности и релативној стабилности курса динара према евру допринели су да динарска штедња становништва током ове године порасте за 27,7 милијарди динара или 20,1%, саопштила је данас Народна банка Србије (НБС).
Динарска штедња је последњих годину дана увећана за 53,6 милијарди динара (48%) и достигла је највиши ниво од 165,6 милијарди динара. Полугодишња анализа исплативости динарске и девизне штедње, урађена за период од јуна 2012. до јуна 2024. године, показала је да је динарска штедња у последњих дванаест година била исплативија од девизне штедње, и краткорочно и дугорочно.
Поред виших каматних стопа на динарску штедњу него на штедњу у еврима и неопорезивања прихода од камате на динарску штедњу насупрот опорезивању прихода од камате на девизну штедњу по стопи од 15%, већој исплативости штедње у домаћој валути у односу на девизну штедњу је допринела достигнута и сачувана макроекономска и финансијска стабилност у протеклим годинама, а посебно у условима вишегодишњих криза, када су адекватне и благовремено донете мере монетарне и фискалне политике имале кључну улогу, навела је НБС.
Штедња у домаћој валути у последњих дванаест година је, како је истакнуто, повећана преко девет пута, а ;просечан износ динарске штедње по партији крајем јуна износио је 165.000 динара.
Девизна штедња је у претходних 12 година готово удвостручена, са 7,9 милијарди евра у јуну 2012. године на 15 милијарди евра у јуну 2024. године, док је просечан износ девизне штедње по партији крајем јуна износио 3.162 евра.
Анализа исплативости штедње орочене на годину дана, која је реорочавана у периоду од дванаест година (од јуна 2012.), показала је да би штедиша на улог од 100.000 динара на крају периода орочења, у јуну 2024. године, добио готово 53.500 динара (460 евра) више од штедише који би у истом периоду на штедњу у еврима положио противвредност истог износа (прерачунато по просечном курсу динара према евру у месецу орочења).
И динарска штедња орочена на годину дана била је исплативија од одговарајуће штедње у еврима у готово свим посматраним годишњим потпериодима (преко 98%).
Штедиша који је од јуна 2023. године штедео у домаћој валути, на уложених 100.000 динара, добио би у јуну 2024. године скоро 2.900 динара више од штедише који би у истом периоду орочио противвредност од 100.000 динара у еврима, навела је НБС.
Динарска штедња орочена на три месеца била је исплативија од штедње у еврима у највећем броју посматраних тромесечних потпериода (преко 90 одсто), док је динарска штедња орочена на две године била исплативија од штедње орочене на исти рок у еврима у свим посматраним двогодишњим потпериодима (100%).