Невоље у милионерском рају: Корени сукоба Трампа и Маска дубоки, како је пукло између двојице лидера?

Razgovor

„Јадничак има проблем“, рекао је Трамп о Маску, „Трамп је у Епстиновим списима“, узвратио је власник X-а на објави која је у међувремену обрисана. И док неки извештаји наводе да се свађа можда смирује, Трамп најављује озбиљне последице уколико Маск буде финансирао демократе.

Обична чарка међу некадашњим савезницима постала је и комуникацијски рат на чак две мреже. Како је пукло савезништво Трампа и Маска и хоће ли Маск вратити кључеве Беле куће и да ли је будућност политике не само чија је порука јача, већ и колико пратилаца има на мрежи чији је власник, у разговорали смо са блогером и подкастером Срђаном Гарчевићем и новинаром Тиосавом Пурићем.

Срђан Гарчевић сматра да овај сукоб није изненађење, с обзиром на дугорочну динамику између Трампа и Маска.

Према његовим речима, Масково повлачење из улоге екстерног саветника Беле куће и критика Трамповог предлога о пореској и имиграционој политици поставиле су темеље за даљи сукоб.

„Маск је, на почетку, имао значајну улогу као саветник у Трамповој администрацији, али су се ствари промениле када је почео да критикује неке од кључних закона, попут ‘Биг Беаутифул Билл’-а, који се односио на пореске и имиграционе реформе. Трамп је у овом закону видео шансу за имплементацију својих политика кроз Конгрес, али Маск је сматрао да закон има многе нелогичности“, рекао је Гарчевић.

Затим је уследила ескалација, која је постала јавна када је Маск преко X-а (бивши Тwиттер) изнео своје ставове, што је Трамп одмах узвратио тврдњама да Маск има проблема и да је, наводно, повезан са скандалима попут оних у вези са Џефријем Епстином. Масков одговор на то био је да је Трамп у списима Епстеинових жртава, што је изазвало буру на друштвеним мрежама.

Дубоки корени сукоби Маска и Трампа

Тиосав Пурић сматра да сукоби између Маска и Трампа имају дубље корене.

„Није само политичка неслагања у питању. У позадини је и супарништво између Маска и Петера Тхиела, који је дугогодишњи Трампов савезник. Тхиел је кључна фигура у Силицијумској долини и у Трамповој администрацији, а Маск и Тхиел су имали озбиљне сукобе још од времена када су заједно радили на ПаyПалу. Овај сукоб, дакле, није само политички, већ и лични“, рекао је Пурић.

Према његовим речима, иако Маск тренутно покушава да се дистанцира од сукоба, не може да игнорише своју улогу у ширем контексту технолошке и политичке моћи.

„Маск је, као власник X-а, постао кључни играч у политичком дискурсу, што му доноси и позитивне и негативне последице“, додао је Пурић.

Сукоби између Маска и Трампа нису остали само у политичкој сфере, већ су имали и финансијске последице.

Гарчевић је истакао да су проблеми у пословању Тесле, коју је Маск основао, дошли у тренутку када су акције опале, а конкуренција из Кине постајала све јача.

Везе Маска и америчке владе

Поред тога, повезаност Маска са државним субвенцијама и његов утицај на тржиште технологије постали су предмет критика, како са стране Трампа, тако и са стране опозиције.

„Маск је добио велике субвенције, посебно од америчке владе, што је омогућило Тесли и СпацеX-у да постану конкурентни на глобалном тржишту. Међутим, проблеми са Теслом постају све очигледнији, а акције ове компаније падају због веће конкуренције, пре свега из Кине“, рекао је Гарчевић.

Пурић даље наводи да је у питању и економски аспект јер се, како каже, појављује питање да ли ће Маск повући политичке потезе који могу конкурисати Трамповој бази.

Он истиче да би евентуална сарадња Маска са гувернером Калифорније Гавином Неwсомом, који је виђен као прагматичан демократа, могла бити знак Маскове тенденције ка смирењу страсти и евентуалном повлачењу из отворене политичке борбе с Трампом.

„Финанциал Тимес је, колико јуче објавио поновно текст о томе да Трумп планира да спроведе овај свој план изградње фамозне Златне куполе, тог ракетног противаздушне одбране над читавом Америком. И потпуно, како бих рекао, самоуверено Финанциал Тимес, чији су аутори информисани, будући за коју публику пишу и углавном дају тачне податке, спекулишу да ће се итекако СпацеX укључити тај тендер.“, каже Пурић.

На крају, Гарчевић додаје да је сукоб између Маска и Трампа одраз борбе за политичку моћ, која укључује и питање контроле над технолошким гигантским компанијама.

„Масково име је сада много важније од бренда Тесле. У политичкој арени, он није само предузетник, већ и кључна фигура која утиче на изборни процес, што ће имати дугорочне последице“, закључио је Гарчевић.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

Најновије

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.