Неуролог професор др Ранко Раичевић са ВМА истиче да се токсиколози у овој установи жале да никада није било оволико проблема са пијаним малолетницима.
Како истиче, из викенда у викенд проблем се понавља, а тинејџери западају у таква стања често несвесни последица које могу имати по њихово здравље.
Комбинација алкохола и енергетских пића, а не у малом случају и психоактивних супстанци, могу да направе огромну штету младом организму, упозорава неуролог професор др Ранко Раичевић.
– Алкохол је у малим дозама стимулатор, а у великим дозама депресор нервног система – истиче др Раичевић.
Могућа трајна и неповратна оштећења
Сведоци смо да особе које су у развојном добу, где мозак још није завршио свој развој, на овај начин могу да доведу до трајних и неповратних оштећења, истиче и додаје да млади нису свесни тога!
– Млади нису свесни шта раде. Оваква стања пијанства могу да се заврше и комом. Имате 2,8 или 3,1 промил алкохола у крви у 12. години живота може да доведе и до смрти – каже др Раичевић.
Доктор каже да је оваква ситуација искључиво ствар кућног васпитања и односа у породици.
– Породични миље је најодговорнији. Могу да се десе оштећења и да се јаве трауме због којих не контролишу своју моторику. Могу да се јаве и епилептични напади, који могу да буду први, али не морају бити и последњи – каже др Раичевић.
Овакве вести треба да буду аларм
Невероватно је што се јавност навикава на вести о пијаним тинејџерима, каже др Раичевић и истиче да би оне требало да буду аларм и то не само за стручну јавност.
– Ја радим на Војно медицинској академији (ВМА) и наше колеге токсиколози говоре на тим нашим јутарњим састанцима да ово стварно у овом облику и на овај начин се није се никад дешавало. И раније је било пијанстава, али не у оваквим процентима – каже др Раичевић.
Каже да ове бројке од 2,8 промила алкохола показују да је неко попио 0,7 литара алкохола у 40% јачине у року од сата, упозорава др Раичевић.
Мешање алкохола и енергетских пића доводе и до коме
Мешање алкохола са енергетским пићима изазива тако опасне процесе у мозгу да веома брзо може увести човека у кому, упозорава др Раичевић.
– У таквом стању долази се до значајног поремећаја можданих функција, које могу да се заврше поремећајем дисања, рада срца и на крају смртним исходом – упозорава др Раичевић и истиче да енергетска пића само убрзавају тај процес.
Уколико се томе додају и класичне дроге, мозак више нема капацитет да поднесе такво стање.
– То је као када дође огромна количина струје, на пример, у капацитет од 100 волти дође 20.000 волти. То мора да искочи – објашњава др Раичевић.
Основни проблем алкохолизма је губитак контроле и самоконтроле
– У једном тренутку они пију механички, они више немају доживљај стварности, не знају колико су и попили и шта се то дешава са њима, јер се губи потпуно контрола околине. И она свесна и несвесна и подсвесна. Све контроле се губе, јер долази до потпуне депресије свих функција. Мозак се полагано искључује, искључују се прво неке функције које су непотребне, прво функције запажања, да би се одржале функције дисања, да би се одржале виталне функције рада срца, али у једном тренутку и те функције могу бити компромитоване – објашњава др Раичевић.
Мешање алкохола са енергетским пићима доводи до проблема са несаницом, дрхтање руку, а ако се поремећено стање свести понови неколико пута може да настане велико оштећење.
– Уколико се дешава да једном месечно раде такве ствари то је већ озбиљан социјални проблем. Прво се не контролише моторика, почињу да се промашују ствари, долази до еуфорије, која може да пређе и у агресивност – каже др Раичевић.
Наводи да је проблем и то што, када дође велики број људи на испирање, као што се дешава у последње време, одговарајуће институције и немају капацитет да их сместе и пруже адекватну помоћ.
– Физичке последице могу да се десе и да буду трајне – упозорава др Раичевић на „Прва ТВ“.