Поводом обележавања Дана немачке националне мањине у Републици Србији, у просторијама Хуманитарног удружења Немаца „Герхард“, свечано је отворена изложба „Гаково и Крушевље под паучином прошлости“, у организацији Немачке фондације – Деутсцхе Стифтунг и Националног савета немачке националне мањине.
Изложба је део међународног пројекта „Атлантис“, којим руководи Андреа Вандор из Музеја европских култура у Берлину, а пројекат је окупио стручњаке из Немачке, Хрватске, Словеније, Мађарске, Румуније и Србије на заједничком задатку да прикажу нестајање појединих насеља са топографских, демографских и историјских карата Европе. Ауторке ове изложбе, Милка Љубоја и Лидија Секулић из Градског музеја Сомбор, приказале су историјат ова два села уз помоћ малобројне, доступне литературе о Гакову и Крушевљу од средине 18. до средине 20. века. По први пут је архивистички приказано гашење немачких села Гаково и Крушевље из историјског, друштвеног, националног и политичког миљеа у Југославији.
Изложбу је званично отворио председник Националног савета немачке националне мањине у Републици Србији Михаел Плац, који је истакао да будућност треба да почива на међусобном разумевању, признавању историје, и заједничком напору да се више никада не понове страхоте прошлих сукоба.
Међу бројним званицама били су и градоначелник Града Сомбора Антонио Ратковић, помоћник градоначелника за област националних мањина и верских заједница Силард Јанковић, секретарка Покрајинске владе Душанка Голубовић, помоћник Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Золтан Кудлик, председник Националних савета мађарске националне мањине Арпад Фремонд, председник Националног савета пољске националне мањине Геза Пољак, председница Савеза јеврејске општине Сомбор Сандра Папо Фишер, председници и представници немачких удружења из Хрватске и Србије, представници пројекта „Атлантис“ и драги гости и пријатељи.
Овом приликом Национални савет уручио је Миодрагу Михаиловићу плакету за дугогодишњи рад у Националном савету и залагања на пољу промоције културе и традиције Немаца у Србији.
У оквиру програма наступио је и Хор „Белла мусица“ са делима немачких композитора.
Најновије
- 13.01.2025
- Редакција
- 13.01.2025
- Редакција
- 13.01.2025
- Редакција
- 13.01.2025
- Редакција
- 13.01.2025
- Редакција
- 13.01.2025
- Редакција
- 12.01.2025
- Редакција