Твејтсов глечер на Антарктику се с разлогом назива „глечер Судњег дана“. Већи од државе Флорида, ова ледена маса садржи толико воде да научници предвиђају да би њено отапање могло самостално да подигне глобални ниво мора за више од два метра, а можда и за пет пута више од тога, ако изазове шири колапс Антарктика.
Две велике студије ове године само су заоштриле дебату око будућности глечера, као што је истакнуто у чланку “ГлациерХуб” Универзитета Колумбија.
Иако се њихови закључци разликују о томе колико брзо ће се Твејтсов глечер истопити, постоји консензус да ће на крају потпуно нестати, остављајући отворена врата за амбициозне геоинжењерске пројекте великих размера, као што је изградња огромне баријере.
Глечер “Судњег дана” прети да потопи градове
– Можда су то очајничке мере, али морамо да почнемо да их истражујемо сада. Биће нам потребно 15 до 30 година да схватимо довољно да препоручимо или искључимо било какве интервенције – каже Џон Мур, професор Арктичког центра на Универзитету у Лапонији.
Студија која је објављена сугерише да је глечер “Судњег дана” подложнији загревању него што се веровало.
Користећи обимне сателитске снимке, истраживачи су открили да плиме и осеке повремено подижу глечер за неколико центиметара, откривајући његов доњи део који би иначе био заштићен морским дном.
Са овим отвором, топла морска вода пробија се испод глечера, изазивајући оно што су научници назвали “снажно отапање” – морска вода која се топи разблажује слатку воду која се топи, снижавајући тачку топљења раствора и погоршавајући топљење.
Студија је предвидела да би глечер могао у потпуности да нестане до 2100. године Међутим, други документ који је објављен сугерише да је то мало вероватно, уместо тога предвиђа да ће се потпуни колапс глечера догодити вековима касније.
Без обзира на то, истраживачи су се сложили да ће брзо повлачење глечера наставити да се убрзава.
Научници страхују да би, ако глечер Судњег дана нестане, то могло да изазове колапс читавог леденог покривача Западног Антарктика, потенцијално подижући ниво мора за више од три метра.
Радикалан план научника: Џиновска подводна завеса
Научници су сада смислили радикалан план за заустављање топљења масивних антарктичких глечера, што може довести до катастрофалних поплава на источној обали Сједињених Америчких Држава.
Истраживачи су рекли да постављањем џиновске подводне завесе могу да згусну вештачке глечере морском водом или могу да охладе основну стену како би ублажили улазак топле воде у “глечер Судњег дана”.
New!
The Thwaites Glacier thins and retreats fastest where ice-shelf channels intersect its grounding zone 📉
CryoSat helps investigate!https://t.co/2L2gId2g9c pic.twitter.com/6QMvjYQh6I
— ESA’s CryoSat mission (@esa_cryosat) November 13, 2024
Да би избегли ове катастрофалне поплаве, истраживачи предвођени Иницијативом за инжењеринг климатских система на Универзитету у Чикагу, објавили су извештај у којем су предложену идеју назвали „великом иницијативом“.
Британски стартап “Реал Ице” ради на идеји пумпања морске воде од 2019. Раније су теренска испитивања показала обећавајуће резултате у Канади, међутим, његова примена у великим размерама коштаће око шест милијарди долара годишње и захтеваће огроман унос енергије.
Научници су предложили и друга геоинжењерска решења за заустављање топљења глечера.
Према неким стручњацима, идеје су „радикалне“ и кажу да би геоинжењеринг „било тешко или немогуће постићи”.