У Чикагу почиње Демократска национална конвенција на којој би требало да буде озваничена номинација Камале Харис за председничку кандидаткињу демократа на изборима у новембру у САД. Међутим, остало је мање од три месеца за кампању, а последње анкете дају незнатну предност Камали у односу на републиканског ривала Доналда Трампа.
Скуп демократа трајаће четири дана и очекује се да ће му присуствовати хиљаде људи, како би показали ентузијазам због кандидатуре Харис која је доспела на место кандидата након повлачења председника Џозефа Бајдена.
И док се на конвенцији очекује весела атмосфера, испред Јунајтед центра у Чикагу очекују се демонстрације због незадовољства политком демократске администрације према Израелу који води рат у Гази.
Главни део програма биће уживо преношен на свим великим телевизијама, а биће преноса и на платформама Хулу, Парамаунт Плус, Пикок и Макс, на Јутјуб и Екс каналима Демократског националног комитета и другим веб сајтовима.
Бајденов „опроштајни“ говор
Бајден ће отворити конвенцију говором који ће уједно бити и опраштање политичара који је пре само неколико недеља био председнички кандидат демократа, и очекивало се да ће на конвенцији прихватити номинацију, пише Глас Америке.
Бајден ће у свом говору инсистирати на томе да ће евентуални повратак бившег америчког председника и републиканског кандидата Доналда Трампа у Белу кућу представљати претњу по демократију у САД, рекли су Бајденови помоћници, пренео је АП.
Они су навели да се очекује да ће се говорници на конвенцији осврнути на Бајденова достигнућа током председничког мандата, укључујући мере примењене током пандемије короне, до великих инвестиција у инфраструктури и реформи здравствене заштите.
Најављено је да ће прва дама САД Џил Бајден и други чланови Бајденове породице бити присутни на националној конвенцији демократа у Чикагу.
Бајдена су дочекали узвици „Хвала, Џо!“ у четвртак када се појавио са Харис у Мериленду на скупу на којем су први пут заједно иступили откада се Бајден повукао из кампање за реизбор, а на којем су представили договор да буду смањене цене десет често коришћених лекова у САД.
Бивша председничка кандидаткиња Хилари Клинтон и бивши председници Барак Обама и Бил Клинтон такође су значајни говорници.
Гувернер Минесоте и кандидат за потпредседника Тим Волц представиће се Американцима у среду увече, а последњег дана конвенције обратиће се кандидаткиња за председника, Камала Харис.
Кандидатура Камале
Бајден се повукао из кампање за реизбор 21. јула након притисака из Демократске странке да то учини, а након тога је подржао подржао Камалу Харис да буде демократски кандидат за председника САД.
У међувремену, Харис је и званично постала кандидаткиња Демократске странке на председничким изборима, на основу онлајн гласања Националног комитета демократа, јавља АП.
Камала Харис званично је добила номинацију након петодневног онлајн гласања, током којег је добила готово 4.600 гласова, што је око 99 одсто подршке свих делегата који су учествовали у том процесу.
Камила Харис већ је у петак освојила већину гласова демократа која је неопходна за номинацију, али се резултат тог процеса сматра званичним тек по окончању гласања, што је било у понедељак увече.
Камала Харис је била једини кандидат за кога је било могуће гласати, а резултати ће бити свечано објављени на партијској конвенцији у Чикагу.
Она је прва Афроамериканка и јужноазијска Американка која је постала кандидаткиња демократа за улазак у Белу кућу.
Камала Харис именована је за председничког кандидата после одлуке актуелног председника Џозефа Бајдена да одустане од председничке трке, након лошег наступа уа дебати са председничким кандидатом републиканаца и бившим америчким председником Доналдом Трампом.
Последња анкета иде у корист Харис
Камала Харис има предност над републиканским ривалом Доналдом Трампом од четири процентна поена у три кључне државе – Висконсину, Пенсилванији и Мичигену, показала је нова анкета Њујорк тајмса и Колеџа Сијена.
Харис је испред Трампа за четири процентна поена у те три државе, односно 50 до 46 одсто међу могућим гласачима у свакој држави, према анкетама спроведеним од 5. до 9. августа.
Маргина грешке је између 4,8 и 4,3 процентна поена, а у анкетама је интервјуисано 1.973 могућа гласача, преноси Ројтерс.
Ипсосова анкета објављена у четвртак показала је да Харис води у председничкој трци над Трампом са 42 одсто према 37, односно пет процентних поена на националном нивоу.
Председник САД Џо Бајден одустао је од наставка трке за реизбор након лошег наступа у дебати са Трампом и подржао Харис.
Подршка САД израелском рату у Гази, довела је до великих протеста и противљења против Бајденове администрације у овим савезним државама, а посебно у Мичигену од стране либералних, муслиманско-америчких и арапско-америчких група.
Око 200.000 људи из те три државе било је „непосвећено“ подршци Бајдену на демократским предизборима, позивајући се на политику САД у Гази.
Како наводи Ројтерс, Харис није показала суштинске разлике у политици у односу на Бајдена по питању Газе, али је њен улазак у трку променио динамику будући да су претходне анкете показивале да је Трамп имао предност над актуелним председником.