Поповић: Држава ће заштитити грађане и институције, ко крши закон биће санкционисан

Popovic

Министарка правде Маја Поповић поручила је да ће држава знати да заштити грађане и институције, а да ће сви који буду вршили кривична дела у наредном периоду бити санкционисани у складу са законом.

Поповић је на седници Скупштине Србије позвала на мир, суздржаност и заједништво и нагласила да је Србија земља са јаким институцијама и земља у којој влада владавина права, као и да се неће дозволити да било ко угрожава права грађана.

„Све ово говорим у контексту свега онога што се дешава ових дана на улицама Србије и што се посебно најављује на улицама Београда у суботу, 15. марта“, рекла је Поповић.

Она је навела да је напад на министра културе Николу Селаковића истовремено напад на институције земље и да је санкција која је изречена нападачу на Селаковића сувише мала, али да је важно да су полиција и тужилаштво промптно реаговали и што је тај поступак брзо завршен.

Говорећи о борби против корупције у претходном периоду, министарка је рекла да је од 12. фебруара закључно са 5. мартом реализовано 26 коруптивних предмета и да је ухапшена 181 особа по налозима посебних одељења за сузбијање корупције виших јавних тужилаштава у Београду, Новом Саду, Краљеву и Нишу.

Поповић је рекла да се осумњичени у наведеним предметима посебних одељења за сузбијање корупције виших јавних тужилаштава у Београду, Новом Саду, Краљеву и Нишу терете за извршење различитих кривичних дела са елементом корупције, као што су злоупотреба службеног положаја, злоупотреба положаја одговорног лица, трговина утицајем, злоупотреба у вези са јавним набавкама, несавестан рад у служби, примање и давање мита, различита пореска кривична дела.

Навела је да се против највише лица истрага води због кривичних дела прања новца и да је поменутим кривичним делима проузрокована укупна штета у износу већем од 3,6 милијарде динара, а стечена противправна имовинска корист у износу већем од 2,6 милијарде динара.

Поповић је рекла да је међу ухапшенима велики број јавних функционера, директора јавних предузећа, представника локалних самоуправа, као и директора домова здравља, одговорних лица и законских заступника привредних друштава.

„И овде показујемо да партијска књижица никога не може да заштити. А управо су те ствари нама највише стављане на терет, да гонимо све оне који нису чланови странке. Овим смо доказали управо супротно“, рекла је Поповић.

Истакла је да је Посебно одељење за сузбијање криминала Вишег јавног тужилаштва у Београду постигло одличне резултате у сузбијању корупције у претходних месец дана и да је реализовано 11 предмета, процесуирано укупно 146 особа, од којих је 96 ухапшено.

Подсетила је да су 12. фебруара припадници Управе криминалистичке полиције ухапсили бившег вршиоца дужности директора ЕПС-а Милорада Грчића и још 16 лица због постојања основа сумње да су извршили разна кривична дела на штету тог јавног предузећа, као и да су злоупотребили службени положај и овлашћења у вези са јавним набавкама и да су оштетили ЕПС за више од 100 милиона динара.

Поповић је навела да је по налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду ухапшено четворо запослених у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања због сумње да су у периоду од јануара 2014. године до децембра 2024. године искористили свој службени положај и омогућили обављање делатности дому за смештај одраслих и старих „Ивановић“ у Барајеву, иако за то није испуњавао законске услове.

На тај начин су прибавили имовинску корист и том приликом у износу од најмање милион и по динара за неплаћене услуге корисницима.

Поповић је навела да је у предмету против Владимира Врбашког, који је у бекству, ухапшено 13 особа због сумње да су извршењем различитих кривичних дела прибавили противправну имовинску корист привредном друштву „Бест Сеед Продуцер“, као и да су оштетили Републичку дирекцију за робне резерве и стечајне повериоце А.Д. „Марковић“.

Навела је да је, такође, покренута истрага против Драгана Тикића, власника пољопривредног газдинства „Драган Тикић“ из Вршца, и још 67 лица због сумње да су у групи различитим кривичним делима оштетили буџет у износу од више од 218 милиона динара, а затим прикривали незаконито порекло тако оштећеног новца.

Поповић је подсетила и да је ухапшено осам лица, међу којима је бивши секретар Секретаријата за послове о легализацији објеката у градској управи града Београда Немања Стајић, као и његов тадашњи заменик Јован Ковачевић, због сумње да су незаконитим легализацијама објеката прибавили имовинску корист од више од 6,5 милиона евра различитим инвеститорима тих објеката, односно подносиоцима захтева за легализацију.

Додала је да се у овом предмету поступак води и против привредног друштва „Лоyал Труст“, чији је директор и власник такође ухапшени Новак Стајић, а преко тог привредног друштва су обављене незаконите купопродаје станова и гаража.

Поповић је издвојила и подизање оптужнице против Слободанке Катанић, менаџера за развој инвестиција А.Д. „Инфраструктура Железница Србије“, као и председника Комисије за технички преглед Железничке станице у Новом Саду Милутина С. и члана те комисије Биљане К., у вези са извршењем неколико кривичних дела која су имала за последицу пад надстрешнице на тој железничкој станици 1. новембра 2024. године.

„У овом предмету постоји оправдана сумња да су њихови поступци у узрочно-последичној вези са поменутом трагедијом, јер би они, да су савесно поступали и извршили дужност прегледа и контроле испуњености услова у току самог пробног рада, могли визуелно да уоче знаке лома и повећаног угиба на надстрешници у данима који су претходили њеном урушавању“, рекла је Поповић.

Она је указала и на предмет који је формиран поводом сумњи које су на рачун „УСАИД-а“ у претходном периоду изнели највиши државни званичници САД у вези са злоупотребом средстава, могућим прањем новца и ненаменским трошењем средстава америчких пореских обвезника у Србији.

„Поводом потпуно нетачних информација које су се појавиле у неким медијима, указујем да полиција није извршила упад у четири невладине организације, нити у њихове просторије, нити је вршила претрес у истима, већ је по захтеву Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду за прикупљање потребних обавештења поступила уз примену радних мера на основу својих овлашћења“, рекла је Поповић.

Подсетила је и на предмет који је 22. фебруара реализовало Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Нишу и ухапсило бившу градоначелницу тог града Драгану Сотировски и још три особе, док су још три особе ухапшене два дана касније.

„Оно што је наша порука јесте да нико неће бити заштићен, али да ћемо се бавити спречавањем корупције без обзира којој партији ко припада, као што смо и у претходном периоду доказали“, рекла је Поповић.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Тагови:

error: Sadržaj je zaštićen. Copyright @ 025info.rs
Претрага
Close this search box.