САД и Украјина постигле су споразум око 30-дневног прекида ватре на мору, ваздуху и копну, на украјинском ратишту током осмочасовног састанка у Џеди. Америка је истовремено наставила са допремањем оружја и обавештајних података Украјини, али није дала експлицитне безбедносне гаранције.
Док су се водили преговори руска војска је изненадним нападом кроз угашени гасовод ослободила као и варош Суџу и велику већину територије коју је Украјина контролисала у Курској области, коју је Кијев сматрао адутом у преговорима.
Након тога је данас специјални изасланик председника Доналда Трампа Стивен Виткоф допутовао у Русију, чији су званичници хладно и уздржано реаговали на споразум из Џеде.
Бивша амбасадорка при ОЕБС-у Бранка Латиновић је гостујући у Прелиставању истакла да је обема странама примирје насушно потребно, свакој из својих разлога, с тим да је Русија у овом тренутку мање спремна на њега због скоријих успеха на ратишту. Фактор ослобађања Суџе истиче и новинар Леонид Рагозин, који је говорио за Еуронеwс Србија из Риге, рекавши да се Русија потрудила да елиминише „монету за поткусуривање у преговорима“, те да је Курска операција за Украјинце сада завршена.
Наша саговорница наводи да је договор у Џеди охрабрујући момент до којег је дошло након заокрета администрације Доналда Трампа према украјинском лидеру Володимиру Зеленском и његовог тима у Овалном кабинету и обуставе достављања обавештених података и оружја, које је Украјини насушно потребно.
„И једна и друга страна су размотриле и охладиле се мало, учиниле обостране кораке и дошле до тог разговора, односно сусрета у Џеди. Ту је добро што је сам државни секретар (Марко) Рубио показао једну дозу смирености у погледу речника и онога што је понудила америчка страна као основу за тај споразум до кога је дошло, након осам часова преговора. Он није толико богат у смислу да има пуно елемената, али сасвим довољно да би могли да се понуде руској страни и да се почну ти преговори“, рекла је Латиновић.
Она сматра да Украјина може да буде задовољна, пре свега јер је постигнут договор око тога шта би могла да буде основа за примирје.
„И друго, њој је најважније да је дошло до обнове, доставе обавештајних података и оружја, што је с обзиром на војне операције које се дешавају, изузетно важно. Без обзира што она има резерве тог наоружања, неки кажу до јуна, неки до септембра, али свеједно. Уколико сте танки са малобројним резервама, онда су и ваше могућности да развијете операције на терену јако скучене и лимитиране“, каже аналитичарка.
Латиновић ипак не мисли да је Русија доведена пред свршен чин, али да је назначено од које стране зависи будућност онога што је постигнуто у Џеди.
„Ту је наравно по мени ипак значајнија изјава Пескова који је био уздржан, али је дао елементе за размишљање у вези да та понуда није тако неприхватљива и није тако неинтересантна за руску страну. И он је рекао да очекујемо информације од америчке стране и кад будемо добили тај интегрални текст, онда ћемо размотрити све. А већ је изасланик амерички синоћ отпутовао и претпоставља се да ће данас доћи до тих контаката“, издваја Латиновић реакцију портпарола Кремља.
Према њој и руска страна има интереса за прекид ватре јер је и сама исцрпљена, као и да је примирје основа за мировне преговоре. Наша саговорница ипак издваја пример Корејског рата где су се све време преговора водила ратна дејства.
„Овде се жели да буде обрнуто, односно да дође до примирја, обуставе свих непријатељстава како би се створили услови за отпочињање тих насушно потребних преговора. Примирје потребно и једној и другој страни сигурно, свакој из својих разлога, мада руска страна, мислим, да није у овој фази толико снажно легла, да кажемо, за примирје, јер јој ратна дејства на терену иду у прилог“, наводи Латиновић.
Остатак разговора са Бранком Латиновић можете погледати у снимку целе емисије Прелиставање на почетку текста.
Путин сагласан са предлогом о 30-дневном прекиду ватре
Руски председник Владимир Путин саопштио је да је сагласан са предлогом усвојеним на састанку делегација САД и Украјине на недавном састанку у Џеди у Саудијској Арабији о 30-дневном прекиду ватре са Украјином.
„Русија се залаже за 30-дневни прекид ватре са Украјином, ако ће то довести до дугорочног мира и елиминисати основне узроке ове кризе“, рекао је Путин на конференцији за новинаре после састанка са председником Белорусије Александром Лукашенком, преноси РИА Новости.
Он је додао да је идеја о прекиду ватре „исправна“, али да „постоје нијансе“
„Сама идеја је исправна и ми је свакако подржавамо, али постоје питања о којима морамо да разговарамо… Прво: шта ћемо са овим подручјем у Калињину у Курској области? Ако зауставимо војна дејства на 30 дана, шта то значи? Да ће сви који су тамо отићи без борбе, да ли да их пустимо одатле након што су починили много злочина над цивилима“, истакао је Путин.
Руски лидер је нагласио да Украјина мора инсистирати да од Сједињених Америчких Држава захтева прекид ватре на основу ситуације на терену. Путин је навео и да украјински војници блокирани у региону Курск покушавају да оду у малим групама, али, како је истакао, „то неће успети“.
„Група која је извршила инвазију на нашу територију је у изолацији. Ово је потпуна изолација и потпуна контрола ватре… Ако у наредним данима дође до физичке блокаде, онда нико уопште неће моћи да оде. Биће само два начина: предати се или погинути. И у овим условима, чини ми се, било би веома добро да украјинска страна постигне примирје“, рекао је Путин.
Према његовим речима, руске трупе напредују у готово свим деловима фронта.
Он је упозорио да Украјина може да искористи привремени прекид ватре за принудну мобилизацију и снабдевање оружјем.