Кинески председник Си Ђинпинг је допутовао у Лиму, где ће присуствовати отварању велике дубоководне луке Чанкај, једне од највећих инфраструктурних инвестиција Пекинга у Латинској Америци.
Си ће учествовати на самиту Азијско-пацифичке економске сарадње (АПЕЦ) у Лими пре посете Рио де Жанеиру због самита Г20, преноси Ројтерс.
Си ће такође обавити државне посете Перуу и Бразилу, главним изворима металних руда, соје и других производа који одржавају кључне кинеске индустрије попут електричних возила и свињског меса, као и гарантовање сигурности хране за становништво земље од 1,4 милијарде људи, додаје Ројтерс.
Кинески председник ће у Лими присуствовати отварању луке Чанкај, заједно са председником Перуа Дином Болуартеом.
Лука под контролом Кине, коју је изградила компанија Цосцо Схиппинг Портс и која се налази на пацифичкој обали Перуа северно од Лиме, већ је привукла 1,3 милијарде долара кинеских инвестиција, а очекују се додатне милијарде, јер Пекинг и Лима, како наводи Ројтерс, желе да претворе Чанкај у главно бродско чвориште између Азије и Јужне Америке.
“Морамо заједно да изградимо и добро управљамо луком Чанкај, да учинимо да ‘од Чанкаја до Шангаја’ заиста постане просперитетни пут ка промовисању заједничког развоја“, написао је Си у чланку објављеном данас у листу Ел Перуано.
Марио Очаран, перуански директор Привредне коморе, рекао је за Ројтерс да би брод требало да исплови 18. новембра, превозећи перуанско воће у Кину.
Прави циљ изградње ове луке је, према Очарану, приступ суседном Бразилу, где се очекује изградња нове железничке линије, за чију су изградњу интересовање наводно изразиле Јужна Кореја и Кина.
Отварање луке се догађа у тренутку када Пекинг жели даље да искористи ресурсима богати регион Латинске Америке, усред трговинских тензија са Европом и забринутости око нових царина током администрације новоизабраног председника САД Доналда Трампа, наводи Ројтерс.
Си је у пратњи делегације од преко 100 кинеских пословних руководилаца, укључујући шефове компанија са највећим улагањима у Перуу.
Отварање луке Чанкеј је изазвало забринутост у Вашингтону, а пензионисани генерал америчке војске Лора Ричардсон је раније овог месеца упозорила да би кинеска војна морнарица могла да искористи ову луку и за прикупљање обавештајних података, додаје Ројтерс.
Кинески државни Глобал тајмс у понедељак је објавио да је лука “мост за практичну сарадњу између Кине и Латинске Америке и није средство за геополитичко надметање”.