Коалиционим споразум између Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) и Социјалдемоката (СПД) завршени су преговори о формирању нове немачке владе, 45 дана од одржавања ванредних парламентарних избора. Споразум је написан на више од 140 страница, а вероватни будући канцелар Фридрих Мерц обећава владу „способну да предузме акцију“.
Избори за Бундестаг, подсетимо, одржани су 23. фебруара, а тада је коалиција ЦДУ/ЦСУ освојила 28,6 одсто гласова. Предводник претходне коалиције СПД остварио је најлошији резултат у својој историји, освојивши 16,4 одсто гласова. Десничарска Алтернатива за Немачку (АфД) постала је друга најјача странка са освојених 20,8 одсто гласова и сада ће бити највећа опозициона партија.
Мерц је одмах по објављивању резултата наговестио сарадњу са Социјалдемократама, а представљању споразума у Берлину присуствовали су управо Мерц, Маркус Зедер (ЦСУ), Саскија Ескен и Ларс Клингбајл (обоје из СПД).
Шта пише у коалиционом споразуму?
Како пише Дојче веле, кључне тачке су реформе у области политике према миграцијама, економији и одбрани.
„Споразум је веома снажан и јасан сигнал грађанима наше земље. То је, такође, јасан сигнал и нашим партнерима у Европској унији“, рекао је Мерц на заједничкој конференцији за новинаре са својим коалиционим партнерима.
Такође, истакао да ће Немачка успоставити добровољну војну службу, по узору на Шведску, као и да ће бити формиран Савет националне безбедности и Национални кризни савет.
Лидер ЦДУ је додао да ће Немачка увести и граничну контролу, а да ће странцима убудуће бити потребно најмање пет година да стекну немачко држављанство, преноси Тањуг.
Говорећи о царинама САД, Мерц је оценио да је председник те земље Доналд Трамп покренуо „нове турбуленције“ на финансијским тржиштима, истакавши да није сигуран „куда то води“.
Иначе, постигнут је и договор о расподели министарстава међу странкама. СПД добија седам, укључујући и важна Министарства финансија и одбране. За ЦДУ је резервисано шест ресора, поред два положаја у канцеларском кабинету: будућем канцелару ће, наиме, помагати шеф кабинета, који ће имати ранг савезног министра. Осим тога, ЦДУ ће по први пут после скоро 60 година преузети Министарство спољних послова. Баварска ЦСУ добија три министарства, а једно од њих биће Министарство унутрашњих послова.
Споразум још треба формално да одобре све три странке. Ако сва та гласању протекну како би требало, председник ЦДУ Фридрих Мерц могао би да буде изабран за канцелара почетком маја.
Говорећи о споразуму и саставу будуће немачке владе, Душан Достанић из Института за политичке студије, каже да је цела ствар мало „чудна“ од почетка из неколико разлога.
„Прво у једној демократији није уобичајено да странка која је у прошлом сазиву владе имала канцелара, која је водила политику владе, која је због политике коју је водила кажњена на изборима и то жестоко, да сада она поново формира владу, мислим на Социјалдемократе. Десила се једна чудна ствар да грађани једну странку против које желе да гласају, са чијом политиком се не слажу, да грађани једну такву странку више не могу да скину са власти, него она улази у једну нову коалицију“, рекао је он.
Како је додао, ни ЦДУ у својој кампањи није кандидовала преговоре са СПД, а наводи и да су Демохришћани барем по два важна питања изневерили своје бираче и оно што су обећали у изборној кампањи – по питању мигранстке политике и даљих задуживања.
На питање да ли ће можда доћи до неких промена у спољној политици Немачке, с обзиром на то да Демохришћани преузимају ресор дипломатије, Достанић каже да по питању великих ствари неће бити промена.
Иначе, према најновијој анкети Ипсоса, Алтернатива за Немачку први пут је добила највећу подршку грађана. Подршка Мерцовом конзервативном блоку Демохришћанске уније – Хришћанско социјалне уније Баварске (ЦДУ/ЦСУ) пала је од избора за пет процентних поена на 24 одсто, док је АфД добила још три процента подршке, и сада имају 25 одсто.
Како ће АфД искористити своју нову позицију, Достанић каже да ће то доста зависити и од владајуће коалиције.
„Политика владајуће странке, ароганција моћи, она сама по себи иде на руку Алтернативи. У том смислу АфД не мора пуно да ради да би остварила некакав раст, мејнстрим партије раде за њих. Међутим, видећемо како ће се те ствари одвијати, те претње забраном Алтернативи за Немачку, прошле године је тај један покушај пропао, сад видећемо како ће то даље ићи. Оно што је сигурно, може се очекивати даљи притисак на Алтернативу, може се очекивати да ће тај фронт против Алтернативе додатно ојачати“, рекао је он.