Надимци за савезне државе у САД су више од пуких етикета или ознака на регистарским таблицама, већ често обухватају историјско наслеђе, географију, природне одлике и економију одређен регије.
Било да се ради о природним знаменитостима, историјским догађајима или културним симболима, ови надимци дају свакој држави неку лако препознатљиву одлику и подстичу осећај поноса међу становницима.
У наставку представљамо свеобухватну листу надимака за свих 50 америчких држава, од којих су неки познати у целом свету:
Алабама је позната као „Јелоухемер“, по птици жути чекићар која је симбол државе, а такође је називају „Срце Диксија“, што је и на регистарским таблицама, као и „Земља памука“. Дикси је назив за јужне америчке државе.
Аљаска је позната само као „Последња граница“ и нема значајних варијација у надимцима. Овај надимак наглашава удаљеност и нетакнуту дивљину.
Аризону називају „Државом Великог кањона“, по једном од највећих чуда природе на свету, а у неким контекстима и „Државом бакра“.
Арканзас је просто „Природна држава“, али је раније била називана и „Земља прилика“ и „Држава рејзорбека“ (врста дивљих свиња).
Надимак Калифорније је „Златна држава“, који је познат и ван граница САД. Настао је од „златне грознице“ средином 19. века када су авантуристи жељни брзог богаћења похрлили на запад Америке.
Колорадо се назива „Стогодишња држава“, као и „Шарени Колорадо“, што је настало у време стицања статуса државе 1876.
Конектикат називају „Држава устава“, али се користи и „Држава мускатног ораха“, јер је историјски био центар трговине тим зачином.
Делавер има „досадни“ надимак „Прва држава“ по томе што је први ратификовао амерички устав 1787. године. Ређе се користи „Дијамантска држава“, како га је наводно назвао Томас Џеферсон, не због драгог камења, већ стратешке локације која га чини „бисером међу државама“.
Флорида је свуда позната као „Сунчана држава“ због тропске климе и прелепих плажа. Зато је једна од омиљених локација и за миран живот у пензији, али за „злогласне“ студентске журке током пролећног распуста.
Џорџија има неколико надимака, од којих су два везана за пољопривреду. Зову је „Држава брескве“ и „Губер држава“, с тим да је „губер“ (гообер) старинска реч за кикирики, који је званичан засад ове државе. Трећи надимак је „Емпајер стејт југа“.
Хаваје називају „Алоха држава“ по познатом универзалном поздраву на овим пацифичким острвима. Такође је познат и као „Држава ананаса“, због велике производње овог воћа.
Мистериозни Узбекистан постаје атрактивна туристичка дестинација: Спој традиције и модерности одушевљава путнике
Ајдахо се назива „Државом драгуља“ због тога што обилује драгим камењем, али и другим рудним богатствима. Неки га називају и „Држава кромпира“ (Спуд стате) јер одавде долазе неки од најбољих кромпира у Америци због богатог вулканског тла.
Илиноис је просто „Држава прерије“ јер су велики делови прекривени травнатим пространством, иако је странцима прва асоцијација метропола Чикаго. Мање познат надимак је „Линколнова држава“ јер је ту државу председник Абрахам Линколн представљао пред Конгресом раније у политичкој каријери. У Илиноису је такође изградио своју каријеру у праву.
Индијана има чудан надимак „Хузер држава“ (Хоосиер) по називу за њене становнике, чије порекло није потпуно утврђено. Наводно је „хооса“ била реч локалних Индијанаца за кукуруз, а они који су га речним бродовима транспортовали на југ звали су се „хусамени“. Такође је позната као „Раскршће Америке“, због своје централне позиције и важних саобраћајница које се ту укрштају.
Канзас је препознатљив по пољима сунцокрета која красе његове непрегледне равнице, па је стога познат као „Држава сунцокрета“. Мање познат надимак је „Држава псенице“.
Кентаки је „Држава плаве траве“ (Блуеграсс) по специфичној врсти растиња које краси овај део Америке.
Луизијана је „Држава пеликана“ у чест ове препознатљиве птице која живи у приобалним подручјима ове државе. Такође је називају „Држава шећера“, због узгајања шећерне трске, која одлично успева у влажној тропској клими на самом југу САД.
Мејн је мала држава на крајњем североистоку САД позната по прелепим боровим шумама, па је стога надимак „Држава бора“.
Мериленд се зове „Држава старе линије“ по Бруклинској бици 1776. у рату за независност, када је линијска пешадија из Мериленда спасила трупе тада генерала Џорџа Вашингтона од масакра тако што је покривала њихово повлачење
Масачусетс је „Држава залива“ што се односи на Масачусетски залив уз обалу државе. Такође је познат као „Држава старе колоније“.
Мичиген је „Дражава Великих језера“ јер се граничи са четири од пет Великих језера. Мање познат надимак је „Вулверин држава“, највероватније по ждеравцима (wолверине) чија су крзна кроз историју била драгоцени извор прихода.
Минесоту најчешће називају „Држава Северне звезде“, што је инспирисаном њеним мотом на француском „Л’Éтоиле ду Норд“. Такође је зову „Земља 10.000 језера“ и „Дражава гофера“ (гофер је мали глодар).
Мисисипи је „Држава магнолија“ јер је то службени свет ове државе и њен симбол
Мисури има чудан надимак „Држава покажи ми“ (Тхе Схоw Ме Стате) који би требало да одражава културолошки стереотип да су грађани Мисурија скептични.
Монтана је „Држава блага“ из простог разлога што обилује рудницима злата, сребра и другим вредним минералним ресурсима. Такође је зову „Држава великог неба“, што описује запањујуће планинске пејзаже ове слабо насељене државе велике природне лепоте.
Небраска је једноставно „Држава круњача кукуруза“ (цорнхускер) по машини за одвајање зрна од клипа и непрегледним пољима кукуруза.
Невада је позната као „Сребрна држава“ због рудника овог метала и пресудне улоге у њеном развоју. Такође је зову „Сејџбруш држава“ (Сагебрусх) по врсти биљке која расте у овом пустињском пејзажу
Њу Хемпшир обилује каменоломима гранита и огромним гранитним брдима, те је логичан надимак „Гранитна држава“.
Њу Џерзи је познат као „Вртна држава“, што делује веома чудно онима који посећују ову урбану, густо насељену и веома индустријализовану државу на источној обали. Надимак је наводно настао крајем 19. века када је Њу Џерзи поређен са буретом пуним хране из којег са обе стране пољопривредне производе грабе Пенсилванија и Њујорк.
Њу Мексико зову и „Земља очарања“ (Тхе Ланд оф Енцхантмент) због природних лепота, али и културне и етничке разноликости грађана. Претходно је назиан „Земљом сунца“ због суве полупустињске климе и огромних летњих температура.
Њујорк је просто „Емпајер Стејт“ или Држава империја због своје доминантне економске и културолошке улоге у историји САД.
Северна Каролина има чудан надимак „Држава катранских пета“ по сиромашним белцима који су радили тешке физичке послове у производњи катрана и терпентина. Такође је називају „Стара северна држава“.
Северна Дакота има леп надимак „Држава врта мира“, по Међународном врту мира на граници ове слабо насељене државе са Канадом. Зову је и „Фликертејл држава“ по врсти веверица које праве јазбине у преријама на северу САД и југу Канаде.
Охајо је „Бакај држава“ (Буцкеyе или јеленово око на српском), што је аутохтона северноамеричка врста дивљег кестена.
Оклахома има још један чудан надимак „Држава сунера“ (Тхе Соонер Стате). Сунери, или они који долазе ускоро, је био жаргонски назив за ране европске досељенике који су први „капарисали“ имања која су раније припадала Индијанцима, пре него што је Законом о апропријацији из 1889. кренула тзв. „Помама за земљом“. Има још један необичан надимак „Дршка од тигања“ због свог облика.
Орегон, на северозападу САД, називају „Државом даброва“ по животињи која је његов симбол и такође се налази на застави.
Пенсилванију, буквално преведено називају „Државом кључног камена“ (Тхе Кеyстоне Стате), због тога што је играла пресудну улогу у оснивању САД. Наиме, Филаделфија је била колевка Америчке револуције и борбе за независност од британске круне. Иначе, историјски, кључни камен је клинасти комад на средини каменог лука или свода, који држи читаву конструкцију.
Роуд Ајленд је малена држава на источној обали са надимком „Океанска држава“, по Атлантском океану.
Јужна Каролина је добила надимак „Палмето држава“ по локалној врсти палме која је симбол те државе. Палмето је на грбу и помиње се у званичном поздраву застави државе.
Јужна Дакота је добила надомак „Држава Маунт Рашмор“ по чувеној планини у којој су уклесана лица америчких председника Џорџа Вашингтона, Томаса Џеферсона, Теодора Рузвелта и Абрахама Линколна. Мање уобичајени надимак је „Држава којота“.
Теннеси је „Добровољачка држава“ по великом броју добровољаца који су одлазили у разне ратове. Други надимак је „Држава велика кривина“ и описује облик Тенесија.
Текас је познат као „Држава усамљене звезде“. Он има једну звезду на застави, што симболизира његову независност стечену ратом против Мексика.
Јута је „Држава кошница“ не због меда већ марљивости и ужурбаности грађана, које пореде са пчелама. Кошница је на застави Јуте, а званичан мото је просто „Индустрија“
Вермонт називају „Државом зелених планина“ по планинском венцу који доминира његовим пејзажом.
Вирџинија има надимак „Стари доминион“, на основу старог назива за британске колонијалне поседе и одражава дугу колонијалну историју ове државе.
Вашингтон на северозападу је познат као „Зимзелена држава“ по прастарим четинарским шумама, међу којима је и секвоја, и прелепој нетакнутој природи.
Западна Вирџинија је једноставно „Планинска држава“ због Апалачких планина које се простиру у ланцу дугачком 2.400 километара.
Висконсин називају „Држава јазаваца“ не толико по животиња колико по надимку за рударе са почетка 19. века, који су уместо обичних кућа живели у „јазбинама“ усеченим у планину и добили надимак јазавци. Такође га називају „Америчком земљом млека“ и „Државом бакра“.
Вајоминг је познат као „Држава једнакости“ или „Каубојска држава“. Други надимак је наравно повезан са сточарством, док други осликава то што ј ова држава прва у САД дала женама право гласа 1869. године.